نشتی آب در پکیج دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از رایج ترین و متداول ترین مشکلاتی که مصرف کنندگان پکیج دیواری با آن در فصل سرما روبه رو میشوند نشتی آب از زیر پکیج می باشد. عوامل مختلفی در بروز این مشکل تاثیر گذار است که در ادامه به آن می پردازیم.

علت نشتی آب در پکیج چیست و راه حل برطرف کردن آن چگونه است؟

نشتی آب در پکیج دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از رایج ترین و متداول ترین مشکلاتی که مصرف کنندگان پکیج دیواری با آن در فصل سرما روبه رو میشوند نشتی آب از زیر پکیج می باشد. عوامل مختلفی در بروز این مشکل تاثیر گذار است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

پوسیدگی و سوراخ در مبدل پکیج

یکی از علت های اصلی نشتی آب در پکیج پوسیدگی مبدل و یا وجود سوراخ در مبدل پکیج می باشد. راه تشخیص این خرابی به عهده تعمیرکار پکیج می باشد. راه حل برطرف کردن این مشکل تعویض این قطعه می باشد. البته در بعضی از مواقع ممکن است مبدل قابل تعمیر باشد، که تعمیرکار باید تشخیص دهد.

پارگی در اتصالات و لوله های پکیج دیواری

پاره شدن لوله و اتصالات پکیج  می تواند دلیل دیگری برای نشت آب از پکیج باشد. لوله ها و اتصالاتی که در پکیج وجود دارند، از جنس برنج هستند و دیر خراب می شوند. اتصالات زیادی در پکیج موجود هستند. اورینگ و یا واشر از جمله این اتصالات هستند که حرارت زیاد سبب خراب شدن آن ها می شود. لازم به ذکر است که گاها رسوب گرفتن و ضربه خوردن لوله ها سبب ترک در آن ها شده و در دستگاه نشتی خواهیم داشت.

آب بندی نشدن اتصالات زیر پکیج

اگر نشتی آب در زیر پکیج دیدید، امکان دارد که لوله های ورودی و یا خروجی آب به خوبی آب بندی نشده اند. به مرور زمان ممکن است که مهر و موم های لاستیکی از قبیل مهر و موم و لاستیک های آب بندی پمپ گرمایشی شروع به سخت شدن کرده و یا این که توسط اجزا و قطعاتی که در سیستم گرمایش در حال حرکت هستند از بین بروند. هنگام  نصب پکیج، اتصالات زیر پکیج باید آب بندی شوند در غیر این صورت شاهد نشت آب از زیر پکیج خواهیم بود.

برای این که این مشکل را رفع کنیم کافی است تا اتصالات معیوب را شناسایی و سپس تعویض کنیم. توصیه ما به شما این است که خودتان این کار را انجام ندهید چرا کهه ممکن است که مشکلاتی پیش بیاید. برای انجام این کار بهتر است تا از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

 

خرابی شیر پرکن پکیج دیواری

شیر پر کن پکیج، قطعه ای است که به منظورتنظیم فشار آب مدار گرمایش و رادیاتور ها از آن استفاده می شود. نحوه عملکرد این قطعه بدین صورت است که  هنگام کاهش فشارآب شوفاژ، شیر پرکن را چرخانده و باز کنید. هنگامی که فشار آب مدار گرمایش بین ۱ تا ۲ bar رسید، آن را می بندیم. در صورتی که این قطعه خراب شود، تنظیم فشار آب با مشکل روبرو خواهد شد.

در صورتی که شیر پر کن دچار مشکل شده باشد باید ابتدا به دقت بررسی شود. شیر پرکن به دقت بررسی شود. چنانچه خود شیر خراب شده باشد بایستی که آن را تعویض کرد در غیر این صورت  اگر مشکل از لاستیک ها و واشر های آن باشد کافی است تا این واشر ها تعویض شوند.

خراب شدن پمپ

خراب شدن پمپ یکی دیگر از دلایل نشتی آب در پکیج می باشد. پمپ موجود در پکیج وظیفه چرخش آب در کل سیستم گرمایشی را بر عهده دارد. در صورتی که این پمپ دچار خرابی شود و یا حتی نیم ‌سوز شود ممکن است که  از قسمت زیرین پکیج، نشت آب رخ بدهد. در این صورت متخصصان و تکنسین ‌های حرفه‌ ای می‌توانند با  تعویض پمپ، مشکل به وجود آمده را برطرف کنند.

فشار بالا در پکیج

یکی دیگر از مسائلی که می‌ تواند سبب نشتی آب در پکیج دیواری باشد؛ فشار بالای آب در پکیج است. فشار نرمال در پکیج باید بین ۱ تا ۲ باشد. اگر فشار سنج عددی بالاتر از دو را نشان دهد به این معنی است که فشار  پکیج بالا تر از حد نرمال و استاندارد است.

در این صورت پکیج برای کاهش فشار و جلوگیری از ترکیدگی اجزای مختلف، دچار نشتی آب می شود. سوپاپ هایی در پکیج  تعبیه شدند که برای جلوگیری از انفجار پکیج می ‌باشند. هنگام افزایش فشار آب، از این  سوپاپ آب خارج می شود و این گونه از فشار اضافی پکیج کاسته می شود.

وجود ترک در شیر ورودی به دستگاه پکیج دیواری

در صورت این که شیر ورودی به دستگاه پکیج دچار خرابی شده و ترک داشته باشد به احتمال زیاد پکیج شما دچار نشتی آب می شود. همچنین باید گفت نشتی آب در پکیج می‌ تواند به علت متصل نشدن دقیق شیر ورودی به دستگاه پکیج باشد.

 

تعمیر کاران می توانند در صورت ترک داشتن شیر ورودی، آن را تعویض کنند. در این صورت ابتدا باید جریان آب قطع شده و سپس کار تعمیر انجام شود.

آیا علت ریزش آب درزیر پکیج به مدل پکیج بستگی دارد؟

بسیاری از مصرف کنندگان این سوال در ذهنشان وجود دارد که نشتی آب در پکیج به مدل و برند پکیج بستگی دارد. به عنوان مثال در پکیج های بوتان و یا ایران رادیاتور دلیل بروز این مشکل متفاوت است یا خیر. باید در جواب این سوال بگوییم که مدل دستگاه هیچ فرقی نمیکند در علت بروز، و یا این مشکل هیچوقت با نمایش ارور یا خطا نشان داده نمیشود. به عنوان مثال خطای e1 در پکیج ایران رادیاتور ارتباطی با نشتی آب در پکیج ندارد.

 

تعمیر پکیج را به عهده تعمیرکاران با تجربه بسپارید!

به یاد داشته باشید برای تعمیر پکیج خود و یا برطرف کردن مشکل نشتی آب در پکیج و مشکلات این چنینی از تعمیرکاران با تجربه و شرکت های معتبر کمک بگیرید. اگر خودتان تخصص و دانش کافی برای رفع اینطور مشکلات در دستگاه را ندارید به هیچ عنوان دست به آچار نشوید. زیرا ممکن است با یک کار اشتباه خسارات بیشتری را به دستگاه وارد کنید و مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر شوید.