انتخاب استفاده از سقف های وافل دو طرفه و یا یک طرفه، مطابق با نیاز ، چندان ساده نیست و نیاز به تجربه و تخصص فنی طراح سازه دارد.

 

نکات طلایی و مهم هنگام اجرای سقف های وافل

دال مشبک وافل، قسمتی از یک سازه است که به طور معمول، در قسمت بالایی صاف و مسطح بوده و در سطح زیرین خود دارای  شبکه ای از تیرچه های متعامد  است. قسمت پوشش بتنی در  بالای سقف وافل، معمولاً نازک است و تیرچه های شبکه پایینی معمولاً به شکلی هستند که عمود بر یکدیگر با عمق مساوی قرار می گیرند.

انتخاب استفاده از سقف های وافل دو طرفه و یا یک طرفه، مطابق با نیاز ، چندان ساده نیست و نیاز به تجربه و تخصص فنی طراح سازه دارد. می توانید برای اینکار از کارشناسان ما در مورد طراحی سقف وافل راهنمایی دریافت کرده و در انتها در خصوص اجرای سقف های وافل ، اجاره و یا خرید قالب سقف وافل، مشاوره های کاربردی را کسب نمایید.

ویژگی های سقف های وافل

سقف وافل، به طور کلی برای مناطق مسطح مناسب هستند. در این صفحات سازه ای که در سقف سازه های  انواع مختلف کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرند، حجم بتن مصرفی، نسبت به سایرین بسیار کمتر است. میلگرد های تقویتی در دال وافل به صورت مش یا آرماتورهای جداگانه اجرا می شود.

اما این نکته را باید در نظر داشت که بوسیله ی این سقف ها می توان دهانه های بلند و بدون آویز تیر اجرا کرد.  هنگام اجرای سقف های وافل، ضخامت در نظر گرفته شده برای تیرچه های سقف  بین ۱۸۰ تا ۴۰۰ میلی متر است در حالی که عمق کلی دال به ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی متر محدود می شود.

عرض تیرک یا تیرچه ها  نیز در دال وافل معمولاً در کمترین حالت  ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی متر می باشد که می بایست هنگام اجرای این سقف ها ، ضوابط مندرج در مباحث مقررات ملی ساختمان هم مورد توجه قرار گیرد. ضمن آنکه سقف های وافل را می توان برای دهانه تا ۱۴ متر برای بارگذاری عرف ساخت، در حالی که بیش از این طول، دال وافل پیش تنیده  ترجیح داده می شود.

این را نیز باید افزود که دال وافل را با قالب های غیر ماندگار هم می توان اجرا کرد بدین صورت که بعد از سخت شدن بتن قالب های وافل از سقف خارج شده و برای سقف های بعدی استفاده می شوند. همین امر باعث محبوبیت بین انبوه سازان و پیمانکاران شده است.

 

زیر سازی سقف های وافل

این مرحله از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا در صورت هرگونه خطا جبران خسارات بسیار سنگین خواهد بود. زیرسازی این سقف ها برای رفتار یک طرفه و دوطرفه متفاوت خواهد بود ولی اصول یکسانی دارد. اولین مرحله زیرسازی تعبیه جک ها و اسکافلدهای سقف است. این جک ها با توجه به نقشه قالب گذاری سقف ، اجرا و در جای خود محکم میشوند. سپس در صورتیکه تیرهای آویز دار در سازه طراحی شده باشد قالب آویز آنها اجرا شده و پروفیل کشی سقف کامل می شود. (منظور از تیر آویز دار تیری است که ارتفاعی بیش از ضخامت سقف دارد.) مرحله بعدی پس از ثابت شدن پروفیل ها و قالب تیرها ؛ قالب گذاری سقف های وافل است. این عملیات با توجه به نقشه قالب گذاری این نوع سقف ها که توسط مهندس محاسب ارائه شده است تکمیل میشود. آرماتور بندی تیرها و سقف به عنوان مرحله بعدی شناخته شده و بتن ریزی مرحله آخر میباشد.

اعمال پیش خیز به اندازه پنج هزارم دهانه الزامی است. به عنوان نکته اجرایی بسیار مهم باید به الزام در استفاده از اسکافلد یا داربست برای دهانه های بلند و ارتفاع زیاد کف تا کف سقف ها اشاره کرد.

خرید یا اجاره سقف های وافل

در برخی از موارد، پیمانکاران پروژه های ساختمانی، پس از اتمام کار، تصمیم به فروش قالب می گیرند. بنابراین، می توانید برای خرید یا اجاره سقف وافل اقدام کنید.

متخصصان فنی ما، در این خصوص راهنمایی های لازم را ارائه کرده و قالب هایی با تضمین و کارآیی مناسب را به شما پیشنهاد خواهند داد تا بتوانید با خیالی آسوده آن را در پروژه های اجرای سقف های وافل به کار بگیرید.

این در حالی است که استفاده از این نوع قالب ها می تواند در هزینه های اجرای پروژه، صرفه جویی لازم را فراهم کند. از سویی دیگر، اجاره سقف های وافل نیز، گزینه ای عالی برای کاهش هزینه های اجرایی است. هنگامی که تعداد سقف های وافل، محدود باشد، بهترین تصمیم، اجاره قالب است.

بسیاری از کارفرمایان پروژه های کوچک، خرید قالب سقف وافل را اقتصادی ندانسته و عمدتا از قالب های دست دوم استفاده کرده و یا برای اجاره آن اقدام می کنند. این را باید در نظر داشته باشید که هنگام خرید این نوع از قالب ها، حتما نظر کارشناسان را دریافت کنید.

 

 

نقشه خوانی سقف های وافل

یکی از مراحلی که در اجرای سقف های وافل انجام می شود، نقشه خوانی آن است. در این مرحله، نقشه از نظر تیرها و ستون و فوندانسیونی که باید اجرا شود، بررسی می شود. این مهم است که بر اساس تفاوتی که در اجرای سقف های وافل یک طرفه و دو طرفه وجود دارد، نقشه را مطالعه کنند.

انتخاب قالب های مناسب نیز از دیگر مواردی است که پس از نقشه خوانی، در نظر گرفته می شود. با مطالعه دقیق نقشه سقف های وافل، می توان به اطلاعات مفیدی در اجرای سقف و تقسیم بندی های لازم در مقاطع سقف و تقسیم بندی های آن دست یافت.

توجه داشته باشید در صورتی که میان وضعیت موجود و نقشه آماده شده از سقف های وافل، تفاوت و تناقض وجود داشته باشد، با چالش بزرگی روبرو خواهید شد و گاهی می تواند روند پروژه را متوقف نماید.

نکات باز کردن قالب وافل

اهمیت خارج کردن قالب های وافل از سقف از آنجایی مشخص می شود که اگر بدرستی و اصولی انجام نشود شما در هر سقف اجرایی تلفات زیادی برای قالب وافل خواهید داشت. پس باید از شرکت تولید قالب سقف وافل مشاوره اجرایی صحیح و ضمانت تعویض را دریافت کنید.

برای این کار، لازم است که ابتدا یک قسمت ازقالب های سقف ، با استفاده از یک اهرم آزاد شده و سپس به آرامی، باقی قسمت ها نیز آزاد گردد. این یک کار تخصصی است که نیاز به تجربه و مهارت دارد. در این خصوص، می توانید راهنمایی های لازم را از کارشناسان فرازمان دریافت کنید.

 مشخصات قالب وافل ایده آل

قالب وافل ابزار اصلی برای اجرای سقف های وافل است و این قالب ها در انواع و سایز های مختلفی توسط تولید کنندگان این سیستم ها ساخته و به بازار ارائه می شود. یکی از این قالب ها نوع قفل دار آنها است. قالب وافل قفل دار باعث افزایش ایمنی اجرایی ، افزایش کیفیت اجرا و تسریع عملیات خواهد شد. جهت تهیه و استعلام قیمت این قالب ها با واحد فروش فرازمان تماس بگیرید.