طبق آخرین اخبار در روز گذشته منابع رسمی اطلاع دادند که در شهرهای مختلف دانش آموزان مسموم شده و به مراکز درمانی ارجاع داده شده اند.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، الهام روحانی: متأسفانه مسمومیت‌های سریالی دیروز همانند روزهای گذشته جریان داشت. مشاهدات میدانی خبرنگاران ستاره صبح از تعدادی از مدارس این است که دانش آموزان از بیم آسیب دیدن از رفتن به مدرسه در تهران خودداری کرده اند. وزیر آموزش و پرورش در این باره«عذرخواهی کرد». مسمومیت دانش‌آموزان مدارس دخترانه از ۹ آذر ۱۴۰۱ در قم آغاز شد و سپس به بروجرد و دیگر شهر‌ها رسید. تنها تا تاریخ ۸ اسفند حدود ۱۲۰۰ دانش‌آموز در قم و بروجرد مسموم شده‌اند. روز شنبه این هفته نیز مسمومیت در مدارس بیشتر شد به‌طوری که بیش از ۲۳۰ دانش‌آموز دختر در ۱۰ استان مسموم شدند. دیروز نیز مسمومیت در ۱۱ شهر اتفاق افتاد و بیش از ۸۰۰ نفر مسموم شدند. متأسفانه برخی شواهد نشان می‌دهد که مدارس پسرانه نیز دچار مسمومیت شده‌اند. در ادامه واکنش‌ها نسبت به این موضوع را می‌خوانید:

واکنش مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نوشت:«ماجرای هولناک مسمومیت‌زا دانش‌آموزان دختر که به شکل پی‌درپی و زنجیره‌ای از مدارس دخترانه قم آغاز و به دیگر نقاط کشور مانند بروجرد، ساری، اردبیل، کرمانشاه و تهران کشیده شد، موجی از نگرانی و اضطراب را در جامعه پدید آورده است. طی این ماجرا صدها تن از دختران و حتی برخی از دبیران در بیمارستان بستری و به عوارض این مسمومیت گرفتارشده‌اند.

با گذشت چند ماه از شروع این اقدامات که حمله‌ای شیمیایی-بیولوژیک تلقی می‌شود، هنوز راز آن به درستی مشخص نشده است. ادعاهای متناقض و ناسازگار طرح‌شده از سوی برخی مقامات رسمی که در ابتدا واقعیت را منکر شده و سپس ، انگشت اتهام را به بیرون از مرزها متوجه می‌کند، بر پیچیدگی ماجرا افزوده و افکار عمومی را قانع نکرده است. باوجوداین برخی شواهد این برداشت را تقویت می‌کنند، که جریانی افراطی با رعب آفرینی و ایجاد هراس در پی جلوگیری از تحصیل دختران و منصرف ساختن آنان از این کار باشد. احتمال می‌رود اهدافی دیگر نیز همچون ایجاد جو وحشت و رعب عمومی نیز در پس این اقدامات باشد. که از جهت امنیتی قابل‌توجه است. مادری را که در دفاع از سلامت و حقوق دختران، به اعتراض برخاسته، در برابر دیدگان عموم مردم مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

*حقوق بشر

حق آموزش و پرورش از بنیادی‌ترین حقوق بشر است که افزون بر تعالیم دینی و اسناد حقوق بشری در قانون اساسی نیز شناسایی و بر آن تأکید شده است. قرآن کریم در نخستین آیاتی که بر پیامبر فرستاده‌شده از قلم و دانش سخن رانده است و پیامبر نیز بدون هیچ نوع مرزبندی جنسیتی همواره همگان را به فراگیری دانش دعوت می‌کرد. بی‌تردید این اقدامات و اهداف نهفته در پس آن تعارضی باارزش‌های انسانی و دینی دارد و در صورتی که عوامل آن شناسایی و از ادامه آن جلوگیری نشود، بر وضعیت پرالتهاب و بحرانی کنونی کشور می‌افزاید. در شرایطی که مشکلات معیشتی و تورم کمر مردم را شکسته و کشور را با بحران روبرو کرده است و ناکارآمدی دولت از تأمین حقوق حداقلی اقتصادی و اجتماعی فضای نارضایتی پدید آورده است، این نوع اقدام‌ها جز افزودن بر نارضایتی جامعه از حکومت، ثمره‌ای ندارد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با اظهار تأسف و نگرانی شدید نسبت به این ماجرا و همدردی با آسیب دیدگان و خانواده‌های ایشان، اعلام می‌دارد این نوع اقدامات با تعالیم دینی و اصول قانون اساسی تعارض آشکار دارد و پیشگیری از آن و شناسایی و محاکمه هرچه زودتر عاملان آن کمترین انتظاری است که مردم شریف ایران از مسئولان و نهادهای قضایی و امنیتی دارند.» (خبر آنلاین – جماران)

*ترور بیولوژیکی

محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در گفت‌وگو با ایلنا گفت: جمهوری اسلامی مطمئناً عناصر این موضع را شناسایی و مشخص خواهد کرد و به مردم معرفی می‌کند، توان این کار در دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما وجود دارد. این مسئله باید به‌طور جد دنبال شود، به نظر من این موضوع یک ترور بیولوژیک است که باید پیگیری‌ها با جدیت انجام شود.
وی افزود: در حال حاضر مردم دل‌نگران هستند، به ویژه خانواده‌هایی که دانش‌آموز دارند و ما باید با جدیت این موضوع را بررسی کنیم تا ابعاد آن روشن شود.

تعداد دانش آموزان آسیب دیده در شهرها

طبق آخرین اخبار در روز گذشته منابع رسمی اطلاع دادند که در شهرهای مختلف دانش آموزان مسموم شده و به مراکز درمانی ارجاع داده شده اند.
بر اساس این گزارش شهر ارومیه ۲۹ نفر،شهر مشهد دانش آموزان ۵ مدرسه،شهر شیراز ۲۰ نفر،تبریز ۳۷ نفر،اسفراین ۹نفر،همدان ۴۹ نفر،گلستان ۱۵ نفر،اصفهان ۱۵ نفر و تعدادی هم در بندرعباس دچار علائم مسمومیت و خفگی شدند. شب گذشته ایسنا گزارش داد در شهر های خوزستان ۷۰۰ دانش آموز در اثر حمله بیولوژیکی به بیمارستان منتقل شده اند.

روایت رئیس سازمان پدافند غیرعامل از مسمومیت

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نوشت: آنچه امروز در برخی مدارس رخ می‌دهد ناشی از مداخله مستقیم جریان نفاق و معاندین کشور است که تلاش دارند با گشودن جبهه جدیدی از جنگ ترکیبی فشارها را علیه دولت و ملت با برچسب نقض حقوق بشر تشدید کنند. سناریو خبیثانه‌ای است. مسموم کردن دختران دانش‌آموز فقط از دست همان گروهکی برمی‌آید که پیشتر دستش به خون هفده هزار نفر از مردم ایران آغشته است. (مهر)

طراحان مسمومیت‌ها همان طراحان اغتشاشات هستند

سید مجید میراحمدی معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در مورد مسمومیت‌های اخیر پیش‌آمده برای دانش‌آموزان دختر گفت: طراحان مسمومیت‌های دختران همان طراحان شعار زن، زندگی و آزادی هستند؛ این اقدام غیرانسانی ماهیت ددمنشانه جبهه مخالف نظام و مردم را عریان کرد. همان‌هایی که به دروغ مدعی شعار دفاع از مردم هستند اما با فرزندان مظلوم این مردم چنین رفتار ددمنشانه‌ای دارند. در این حوادث اقداماتی که منشا عامدانه دارد کمتر از چند درصد است، و واقعیت مسئله کوچک‌تر از آن است که خودنمایی می‌کند. باید توجه داشت همراهی اولیا و حفظ آرامش در کنترل شرایط نقش مؤثری دارد.