قیمت مرغ در روز‌های اخیر در بازار تهران برای چندمین بار طی سال افزایش یافت و از نرخ ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومانی که پس از مردمی سازی یارانه‌ها مصوب شده بود، فاصله گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، قیمت مرغ در روز‌های اخیر در بازار تهران برای چندمین بار طی سال افزایش یافت و از نرخ ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومانی که پس از مردمی سازی یارانه‌ها مصوب شده بود، فاصله گرفته است.در حالی که دوباره قیمت مرغ افزایش پیدا کرده و در آستانه ۷۰ هزار تومان قرار گرفته باید پرسید در این سطوح قیمتی مردم و مصرف کنندگان توان خرید این محصول را دارند یا خیر؟

به گزارش اقتصاد۲۴، قیمت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار تهران پس از افزایش تقاضا و همزمان با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی به کیلویی ۶۳ هزار و ۱۰۰ تومان رسید که این افزایش زیر پوستی و بدون مصوبه نگرانی زیادی را برای خریداران این محصول در آستانه نوروز ۱۴۰۲ به وجود آورده است.

گرانی مرغ ادامه دارد

براساس این گزارش پس از افزایش حدود ۶۰ درصدی تقاضا برای مرغ گرم، نرخ جدید هر کیلو از این محصول پروتئینی در میادین میوه و تره بار تهران به بیش از ۶۳ هزار تومان رسیده است. در حالی که تا دیروز نرخ هر کیلوگرم مرغ گرم در مراکز این سازمان ۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار شب عید همچنان به نرخ مصوب ۶۳ هزار تومان در میادین میوه و تره بار به فروش می‌رسد و این محصول پروتئینی در فروشگاه‌های سطح شهر به کیلویی ۷۸ هزار تومان رسیده است.بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که صف‌های طولانی خرید مرغ در میادین میوه و تره بار و مرغ‌هایی با وزن کم باعث نگرانی مردم مصرف کننده جهت تأمین مرغ مورد نیاز شب عید شده است.

بازار پُر تقاضا، اما گران مرغ
بازار مصرف مرغ این روز‌ها با افزایش تقاضا روبروست، اما گرانی مرغ باعث عقب نشینی خریداران از این بازار شده است تا حدی که بخش زیادی از مردم مصرف کننده باید صبح زود جهت خرید مرغ با قیمت کمی ارزان‌تر از سطح شهر راهی صف‌های خرید مرغ در میادین میوه و تره بار شوند که گاهاً به نیمه صف نرسیده مرغ تمام شده و با اعلام متصدی غرفه صف به هم می‌خورد و خریدار بدون خرید مرغ مجبور به خرید این محصول پروتئینی از سطح شهر با قیمت نزدیک ۸۰ هزار تومان می‌شوند.

قیمت مرغ نیز در پی گرانی سایر کالا‌ها افزایش قیمت داشت و در طول این چندماه قیمت مرغ نوسانات شدیدی را تجربه کرده است تا جایی که قیمت مرغ تا مرز کیلویی ۱۰۰ هزار تومان هم پیش رفت و امروز در فروشگاه‌های سطح شهر به کیلویی حدود ۸۰ هزار تومان رسیده است.

قیمت مرغ و بالا بودن آن موجب شده خیلی از خانوار‌ها آن را از سبد غذایی خود حذف کنند. قیمت مرغ نسبت به اوایل سال ۱۴۰۱ تاکنون رشد چند درصدی داشته است و متأسفانه بازار این محصول مانند سایر بازارها، قیمت مرغ روزانه مشخص می‌شود.از سوی دیگر به گفته فعالان بازار مرغ احتمال گرانی مرغ با توجه به وضعیت فعلی بازار و نرخ دلار تا قبل از فرار رسیدن ماه مبارک رمضان زیاد است و قیمت مرغ بدون هیچ مصوبه‌ای تا قبل از ماه رمضان افزایش چشمگیری خواهد داشت.