سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری به سوالاتی درباره ادعا‌های خبرگزاری رویترز بر اساس دو گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران و همکاری‌های پادمانی آن پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری به سوالاتی درباره ادعا‌های خبرگزاری رویترز بر اساس دو گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران و همکاری‌های پادمانی آن پاسخ داد.
ند پرایس،  در پاسخ به این سوال که آیا تایید می‌کند رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با دیپلمات‌های انگلیس، فرانسه و آلمان (تروئیکای اروپا) در پاریس و پیش از برگزاری جلسه شورای حکام درباره ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد، گفت: الان نمی‌توانم دیداری توسط او را تایید کنم، اما همان‌طور که می‌دانید، راب و تیم او به طور مرتبط در حال گفتگو و رایزنی با شرکای اروپایی‌مان به ویژه تروئیکای اروپا بوده است.
پرایس ادامه داد: اگر قرار باشد دیداری یا سفری انجام شود، اعلام می‌کنیم.
پرایس در پاسخ به سوالی درباره ادعای خبرگزاری رویترز با استناد به دوگزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران، گفت: چیز زیادی نمی‌توانم در این باره بگویم، چون در جایگاهی نیستم که درباره جزئیات گزارشی که هنوز علنی نشده است، اظهار نظر کنم. اما از این گزارش مطلعیم.

او افزود: ما به وضوح گفته‌ایم که از استقلال آژانس بین. المللی انرژی اتمی حمایت می‌کنیم، همچنین درباره این که پیشرفتی در شفاف‌سازی و حل‌وفصل مسائل پادمانی باقی‌مانده ایران انجام نشده است، نگرانی‌مان را اعلام می‌کنیم. ایران باید به موجب تعهدات قانونی‌اش ذیل معاده ان‌پی‌تی و توافق جامع پادمانی‌اش به سوالات آژانس پاسخ بدهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آنچه در عوض از سوی ایران شاهدش بوده‌ایم، فقط وقت‌کشی بوده است. ما از ایران می‌خواهیم در تحقیقات پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل را به عمل بیاورد تا آژانس اطمینان بیابد وجود تمام مواد هسته‌ای در ایران منطبق با شرایط پادمانی است.
پرایس  گفت: ایران از مه ۲۰۱۸ پیشرفت‌هایی در برنامه هسته‌ای‌اش داشته است که پیش از آن تحت برجام [توافق هسته‌ای]ممنوع می‌بود. مسلما توسعه برنامه هسته‌ای ایران برای ما نگران‌کننده است.