قیمت سکه طرح قدیم به عنوان بیش‌ترین قیمت در تاريخ فروش آن رقم خورد. سکه طرح قدیم به قیمت ۱۶ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان رسید و بیش از ۴۰۰ هزار تومان گران‌ شد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ،  فعالان بازار معتقدند که «سیاست بازار ساز» برای حفظ قیمت دلار، باعث افزایش قیمت طلا و سکه شده است. پیامد سیاست‌گذاری‌هایی همچون مهار دستوری قیمت دلار، اخبار نامساعد سیاسی، ناآرامی‌های اجتماعی، کاهش ارزش پول ملی، توقف مذاکرات هسته‌ای، تورم، افت تولید، بازارهای مالی را متأثر کرده است. بازار ساز تلاش می‌کند قیمت دلار را کنترل کند، به همین دلیل قیمت سکه رکورد تاریخی خود را شکست و با قیمت ۱۷ میلیون و ۴۷ هزار تومان روز گذشته داد‌وستد شد. این در حالی است که حباب سکه از مرز ۲ میلیون تومان فراتر رفته است. پرسش این است که تیم اقتصادی دولت چه برنامه‌ای برای مهار قیمت دلار، سکه و قیمت کالاهایی که متأثر از این دو افزایش قیمت پیدا می‌کنند، دارد؟ جزییات بیشتر را در ادامه می‌خوانید.

روند بازار ارز

به گزارش تجارت نیوز؛ قیمت دلار در چند روز گذشته در بازارهای موازی افزایشی بود. دلار هرات توانست وارد محدوده ۳۵ هزارتومانی شود و دلار سلیمانیه نیز که در روزهای گذشته کف کانال ۳۵ هزار تومان در نوسان بود، روز یکشنبه در نیمه کانال ۳۵ هزار تومان معامله شد. به نوشته خبرگزاری تسنیم؛ در بازار متشکل ارزی قیمت فروش دلار توافقی ۳۳ هزار و ۹۳۰ تومان و قیمت خرید دلار توافقی ۳۳ هزار و ۹۱۰ تومان اعلام‌شده است. قیمت فروش یورو توافقی نیز معادل ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام‌شده است.

قیمت دلار در بازار آزاد نیز که از روز یکشنبه وارد کانال ۳۶ هزارتومانی شد، دیروز نیز همچنان در این کانال و حدود ۳۶.۲۰۰ تومان خرید و فروش ‌شد.

معامله‌گران بازار معتقدند که سیگنال دلار در بازارهای همسایه سیر تقاضا در بازار معاملات تهران را افزایش داده است. به باور آنها با وجود اخبار نامساعد سیاسی برای ایران، این روند قابل پیش‌بینی بود.

برخی معامله‌گران منتظر اقدام بازار ساز و قدرت‌نمایی نهاد پولی کشور هستند که این بار چه ابزاری را برای فشردن فنر دلار رو می‌کند.

دیروز دلار هرات با قیمت ۳۵ هزار و ۲۷۰ تومان معامله شد و روند افزایشی آن در معاملات فردایی پیش‌بینی‌شده است.
در این ارتباط خبرگزاری اکو ایران در گزارشی نوشت که به‌طور سنتی، معامله‌گران بازار تهران و مشهد در ابتدای روز، روند بازار هرات را رصد می‌کنند و شروع افزایشی یا کاهشی در هرات، گاه روند بازار داخلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به این ترتیب، در صورت ماندن دلار هرات بالای مرز ۳۵ هزار تومان، می‌توان انتظار شروع افزایش قیمت دلار در بازار معاملات تهران را داشت.

قیمت دلار از تورم جا ماند

میثم راد پور، تحلیلگر بازار درباره تأثیر نفوذ دولت بر قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: «از ابتدای سال‌ جاری تاکنون تورمی در حدود ۵۰ درصد در کشور وجود داشته است. اگر رشد قیمت دلار با میزان تورم سنجیده شود، متوجه می‌شوید که قیمت فعلی به نسبت تورم عقب‌تر است.» راد پور در ادامه گفت: «خبردرمانی و اقداماتی نظیر آن جنبه حقیقت ندارد و فقط مسکنی کوتاه مدت برای مهار قیمت دلار است. باید توجه داشت تولید رو به افول است و سالانه حداقل ۵ درصد کاهش تولید ناخالص داخلی داریم.» این کارشناس بازارهای مالی بابیان ‌این‌که در ۱۰ سال اخیر تولید به‌شدت آسیب‌دیده، خاطرنشان ‌می‌کند: «طی این مدت نه‌تنها سرمایه‌گذاری جدیدی انجام‌نشده، بلکه شاهد خروج سرمایه از بخش تولید هستیم. بازار ارز به دلیل این‌که کشور فعالی در زمینه تولید نیستیم و نمی‌توانیم پشتوانه تولیدی قوی برای ساپورت پولمان باشیم، نیز آسیب می‌بیند.» به نظر می‌رسد دولت و نهاد پولی کشور با اقداماتی که برای کنترل بازار ارز انجام می‌دهد، قصد توقف قیمت دلار را ندارد بلکه هدف، مهار قیمت و وارد نکردن شوک به بازار ارز است که تاکنون نیز موفق بوده است.

سقف‌شکنی تاریخی قیمت سکه

روز یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ قیمت سکه به گران‌ترین قیمت در تاريخ فروش خود رسید. سکه امامی ۱۷ میلیون تومان، سکه قدیم ۱۶ میلیون، نیم‌سکه و ربع‌سکه به ترتیب ۹ میلیون و ۶ میلیون تومان شدند. روند افزایشی قیمت طلا و سکه در دومین روز هفته ادامه داشت. سقف شکنی فلز زرد از محدوده‌های حمایتی گذشته بیش از انتظار فاصله گرفته است. قیمت هر انس طلا تا ظهر دیروز ۱,۷۵۴٫۶۸ دلار است و با روند کاهشی محدود نسبت به‌روزهای قبل قیمت‌گذاری شد.

کنترل قیمت دلار سکه را گران کرد؟

بازار احتیاطی ارز در روزهای گذشته قیمت طلا و سکه را با افزایش تقاضا، صعودی کرد. تحلیلگران بازار سقف‌شکنی تاریخی سکه را ناشی از افزایش قدرت سطح ریسک‌های سیاسی در اقتصاد ایران می‌دانند که باعث شده پول‌های هوشمند فقط به دنبال دارایی‌های رزرو سرازیر شوند. آن‌ها معتقدند این روند در ماه‌های آینده نیز تشدید خواهد شد. در ساعات ابتدایی معاملات روز یکشنبه، قیمت سکه امامی در محدوده قیمت ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باز شد. دیروز قیمت هر قطعه از این سکه تنها در یک روز ۵۰۰ هزار تومان گران‌تر شد. این روند افزایشی حکایت از کوچ سرمایه‌های ریالی به بازار طلا و سکه را دارد.

کانال جدید سکه طرح قدیم، نیم و ربع‌سکه

قیمت سکه طرح قدیم به عنوان بیش‌ترین قیمت در تاريخ فروش آن رقم خورد. سکه طرح قدیم به قیمت ۱۶ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان رسید و بیش از ۴۰۰ هزار تومان گران‌ شد.

نیم و ربع‌سکه هر کدام ۲۰۰ هزار تومان گران شدند و به کانال‌های قیمتی جدید راه پیدا کردند. نیم‌سکه ۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و ربع‌سکه ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان شد.

سکه گرمی که در روزهای گذشته درروند باثباتی بدون کاهش یا افزایش قیمت قرار داشت، امروز ۱۵ هزار تومان گران‌ شد. این سکه با قیمت ۳ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان معامله شد. قیمت طلا دیروز مانند قیمت سکه رشد داشت. هر مثقال طلا دیروز با افزایش نزدیک به ۱۵۰ هزارتومانی ۶ میلیون و ۶۶۲ هزار تومان شد. هر گرم طلا ۱۸ عیار هم با ۳۵ هزار تومان افزایش قیمت یک‌میلیون و ۵۳۸ هزار تومان معامله شد.

بزرگ شدن حباب سکه

دیروز حباب سکه برخلاف روز گذشته روند صعودی داشت. تحلیلگران طلا و سکه معتقدند افزایش حباب سکه، سیگنال افزایش قیمت دلار را می‌دهد و دلار نیز با دستور، بخش‌نامه در کنترل بازار ساز است.

باب سکه امامی نیز دیروز نزدیک به ۲۸۰ هزار تومان افزایش یافت و بیش‌ترین روند رشد حباب را داشت. حباب سکه امامی که در روزهای گذشته به کف کانال یک‌میلیون تومانی رسیده بود، دیروز دوباره بیش از ۲ میلیون تومان شد. به ترتیب حباب سکه طرح قدیم و ربع‌سکه بیش‌ترین افزایش قیمت حباب را داشتند.