گزارش‌های میدانی از بازار خودرو حاکی از آن است که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با افزایش ۶ میلیونی قیمت به ۳۹۸ میلیون رسید. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز ۵ میلیون تومان گران شد و ۴۵۵ میلیون تومان قیمت پیدا کرد.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ، ربازار خودرو همسو باقیمت دلار که دیروز ۳۹ هزار تومان بود در مسیر صعودی است. تحلیلگران بازار خودرو عنوان می‌کنند تا زمانی که موتور رشد نقدینگی روشن است، نرخ دلار روندی صعودی دارد در کنار آن، قیمت سایر کالاها بالا خواهد رفت. این در حالی است که سیاست‌های وزارت صمت درباره قرعه‌کشی خودرو، استانداردسازی، ایمن‌سازی و ساخت خودرو کیفیت اجرانشده و بازار خودرو همچنان در انحصار دولت است. وزیر صمت هفته گذشته گفته بود که خودرو خارجی «کیا» باقیمت حدود یک میلیارد تومان این هفته وارد کشور خواهد شد، وعده‌ای که تاکنون خبری از آن نیست. این در حالی است که بازار خودرو در التهاب است. دراین‌ارتباط رئیس اتحادیه نمایشگاه خودرو تبریز گفت: قیمت خودرو امسال حدود ۱۰۰ درصد افزایش نرخ را تجربه خواهد کرد که تاکنون ۴۰ درصد آن محقق شده و ۶۰ درصد دیگر در ماه‌های آینده احتمالا محقق خواهد شد. گزارش پیشرو به این موضوع پرداخته است.
قیمت‌ها در بازار خودرو
گزارش‌های میدانی از بازار خودرو حاکی از آن است که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با افزایش ۶ میلیونی قیمت به ۳۹۸ میلیون رسید. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز ۵ میلیون تومان گران شد و ۴۵۵ میلیون تومان قیمت پیدا کرد.
پژو ۲۰۷ دستی پانوراما نیز ۵۴۵ میلیون تومان قیمت دارد که ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. این در شرایطی است که قیمت پژو پارس LX ۴۸۵ میلیون تومان بدون تغییر ماند.
رانا پانوراما نیز باقیمت ۴۵۰ میلیون تومان به فروش رفت. همچنین قیمت سمند سورن‌پلاس بنزینی ۴۴۵ میلیون تومان اعلام شد.
در این میان، قیمت تیبا صندوقدار ۲ میلیون تومان گران شد و به قیمت ۲۵۰ میلیون تومان رسید. کوییک R هم ۲ میلیون تومان افزایش قیمت داشت و با نرخ ۲۷۰ میلیون تومان به فروش رفت. اما کوییک دنده‌ای ۱۴۰۱ با رشد ۵ میلیون تومانی، ۲۶۵ میلیون تومان قیمت خورد.
شاهین هم ۱۰ میلیون افزایش قیمت داشت و به ۴۷۰ میلیون تومان رسید.
قیمت پراید ۱۱۱ هم نسبت به روز گذشته ۳ میلیون گران شد و ۲۳۰ میلیون تومان قیمت پیدا کرد. همچنین ساینا به قیمت ۲۶۵ میلیون تومان فروش رفت.
افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت خودرو
ابراهیم مددیان، رئیس اتحادیه نمایشگاه خودرو تبریز در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی نرخ خودرو در ۲۰ روز گذشته، گفت: خودروسازان سیاست آزادسازی تدریجی قیمت را دنبال می‌کنند ازاین‌رو قیمت‌ها در کمتر از یک ماه روند صعودی به خود گرفتند. وی با اشاره به نرخ انواع خودروها در بازار، گفت: کوئیک ۲۰ روز گذشته حدود ۲۰۰ میلیون تومان عرضه می‌شد اکنون نرخ آن ۲۸۰ میلیون تومان شده است، تیبا صندوق‌دار از ۱۹۸ میلیون تومان به حدود ۲۸۲ میلیون رسید. همچنین نرخ پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در کارخانه ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شد اکنون در بورس کالا ۳۵۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.
به گفته این فعال صنفی؛ هدف خودروسازان افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ کارخانه است که تا به امروز ۴۰ درصد آن محقق شده است و در ماه‌های آینده ۶۰ درصد دیگر به قیمت خودرو اضافه خواهد شد.
مددیان شاهین را بد فروش‌ترین خودرو در کشور دانست و افزود: قیمت شاهین از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۲۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین نرخ کوئیک ۲۸۸ میلیون تومان، پراید ۱۳۱، ۲۵۰ میلیون تومان، تیبا ۲۸۲ میلیون تومان، تیبا ۲، ۲۸۸ میلیون تومان و دنا پلاس ۷۰۰ میلیون تومان شده است.
وی با طرح این پرسش که اگر خودروسازان خودرو ندارند چگونه ظرف مدت یک روز ۲ هزار دستگاه خودرو هایما و پژو ۲۰۷ را در بورس عرضه می‌کند؟ گفت: پژو ۲۰۷ در بورس ۲۰ روز پیش حدود ۴۱۰ میلیون تومان عرضه می‌شد اما امروز نرخ آن امروز ۴۵۰ میلیون تومان شده است.
عملکرد کمرنگ دستگاه‌های نظارتی
رئیس اتحادیه نمایشگاه خودرو تبریز با انتقاد از عملکرد کمرنگ دستگاه‌های نظارتی، تصریح کرد: شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان کجا هستند؟ چرا به وظایف نظارتی خود عمل نمی‌کنند.
مددیان در پاسخ به این پرسش که پیش‌بینی شما از آینده بازار خودرو چیست؟ اضافه کرد: به نظر می‌رسد بازار در ۳ ماه آینده حدود ۱۰۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کند.
وی بابیان اینکه خودروسازان با این افزایش نرخ از زیان‌دهی خارج می‌شوند، گفت: اگر قیمت خودرو از ۲۰۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان برسد اما خودروسازان نتواند خودرو نسبت به تقاضای بازار عرضه کند تردید نداشته باشید بازهم شاهد افزایش نرخ خودرو خواهیم بود.
واردات خودرو
این فعال صنفی وضعیت بازار خودرو را به طوفان تشبیه کرد و افزود: روند واردات خودرو مشخص نیست و نمی‌توان چندان امیدوار به این واردات بود چراکه قرار است خودروساز داخلی اقدام به واردات کند.
مددیان اضافه کرد: در این شرایط تکلیف مصرف‌کننده واقعی مشخص نیست کارمندی که ماهیانه ۶ میلیون تومان دریافتی دارد چگونه می‌تواند پراید ۱۱۱ که نرخ آن ۲۷۰ میلیون تومان شده خریداری کند؟
منبع: ستاره صبح