آيت‌الله نوري‌همداني هم با اشاره به اينكه مردم از ما گله‌مند هستند كه چرا مشكلات را به مسوولان انتقال نمي‌دهيم، گفت: «مردم بايد بدانند كه از مشكلات آنها آگاهيم و آن را بيان مي‌كنيم، ولي متاسفانه انعكاس داده نمي‌شود.»
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ،  «ما مكرر درباره مشكلات اقتصادي تذكر مي‌دهيم ولي صداوسيما پوشش نمي‌دهد؛ حتما مصلحتي دارد.» اين عباراتي است كه آيت‌الله مكارم‌شيرازي در جريان ديدار ديروز با رييس مجلس عنوان مي‌كند. اظهاراتي كه نشان‌دهنده رويكرد عجيبي است كه در صدا و سيما پيرامون بازتاب نظرات مراجع تقليد جريان دارد. برخلاف صدا و سيما كه در انعكاس نظرات مراجع تقليد رويكردهاي سياسي و جناحي را در اولويت قرار مي‌دهد، اين اظهارات در شبكه‌هاي اجتماعي و برخي رسانه‌ها بازتاب وسيعي پيدا كرد. در سكوت خبرگزاري‌هاي نزديك به دولت در خصوص ابعاد گوناگون ملاقات‌هاي محمدباقر قاليباف با آيت‌الله مكارم‌شيرازي، آيت‌الله جوادي‌آملي و آيت‌الله نوري‌همداني، «خانه ملت» خبرگزاري مجلس اعلام كرد اين ديدارها در راستاي ارايه گزارش عملكرد دو سال و نيم گذشته مجلس برنامه‌‌ريزي شده است تا «تصويري از عملكرد مجلس در حوزه‌هاي گوناگون تقديم مراجع عظام شود.» برخي تحليلگران نزديك به دولت هم با رويكردهاي انتقادي نسبت به سفر قاليباف واكنش نشان دادند و انتخاب زمان ديدارها را در روزي كه نرخ دلار ركورد ۴۳ هزار توماني را درنورديد، معنادار ارزيابي كردند.
صدا و سيما تذكرات را بازتاب نمي‌دهد
اما مهم‌ترين بخش در اظهارنظرهاي مراجع تقليد، انتقاداتي است كه نسبت به مشكلات اقتصادي و نحوه مديريت دولت مطرح كرده‌اند. آيت‌الله ناصر مكارم‌شيرازي با اشاره به اينكه شرايط اقتصادي نه تنها رو به بهبود نيست، بلكه تورم افزايش شديد داشته، خطاب به رييس مجلس گفت: «مردم مي‌گويند چرا تذكر نمي‌دهيد، مكرر تذكر مي‌دهيم ولي صداوسيما پوشش نمي‌دهد؛ حتما مصلحتي دارد.» اين مرجع تقليد همچنين با اشاره به افزايش نرخ دلار در كشور گفت: «وابستگي پايه‌هاي اقتصادي كشور به دلار سبب افزايش نرخ دلار در كشور شده، اما از مسوولان تصميم‌گيري خاصي ديده نمي‌شود.» اظهاراتي كه توسط آيت‌الله نوري‌همداني هم با عبارات و معاني مشابه تكرار شدند. دقايقي پس از انتقادات آيت‌الله مكارم‌شيرازي از دولت و سياستگذاران، آيت‌الله جوادي‌آملي نيز در خصوص وضعيت نامناسب اقتصادي و معيشتي و وضعيت مديريتي كشور تذكراتي را خطاب به قاليباف مطرح كرد. آيت‌الله مكارم‌شيرازي در ادامه افزود: «بايد جلسات سه قوه بيشتر شود و كارهاي صورت گرفته و برنامه‌هاي پيش‌رو هفتگي و شفاف براي مردم گزارش داده شود.» اين مرجع تقليد با بيان اينكه مردم از اوضاع اقتصادي به ‌شدت گلايه‌مند و نگران هستند، افزود: «مسائل اقتصادي براي مردم به يك معضل و معما تبديل شده كه نمي‌توانند آن را حل كنند. شرايط به گونه‌اي است كه نه تنها رو به بهبود نيست، بلكه تورم در بعضي كالاها نسبت به سال گذشته افزايش شديد داشته است. مردم نسبت به اقتصاد و فرهنگ حساس هستند و انتظار تغيير دارند.» به گزارش جماران، اين مرجع تقليد از بانك‌ها به عنوان مشكلي بزرگ در كشور ياد كرده كه به صورت لجام‌گسيخته به پيش مي‌رود و افزود: «بانك‌ها تنها به دنبال منافع خودشان هستند، مبالغي كه وام مي‌دهند هرچند كم و ناچيز است، اما براي آن سودهاي كلان دريافت مي‌كنند. مجلس مي‌تواند با اصلاح قانون، جلوي انحراف بانك‌ها را بگيرد و اجازه بدهد مردم زندگي كنند.»
آشوبگران ناچيزتر از اين هستند كه تغييري در نظام ايجاد كنند
آيت‌الله مكارم‌شيرازي، در مورد مسائل اخير كشور نيز گفت: «نبايد مسائل كوچك را بزرگ جلوه دهيم، آشوبگران كوچك‌تر و ناچيزتر از اين هستند كه بخواهند تغييري در نظام و كشور ايجاد كنند.» وي با اشاره به اينكه بايد بهانه‌ها به خصوص بهانه‌هاي اقتصادي را از اغتشاشگران گرفت، افزود: «آنها به همين بهانه باعث ايجاد ناامني در كشور مي‌شوند كه بايد بهانه را از دست آنها گرفت علاوه بر اينكه از تندروي‌هاي غيرضروري هم خودداري شود.»
از اوضاع ناراضي هستيم
آيت‌الله مكارم‌شيرازي، تجزيه و تحليل مسائل و مشكلات را از جمله وظايف مجلس شوراي اسلامي دانست و گفت: «مجلس مي‌تواند با هم‌انديشي با ديگر قوا و بيان مطالب و مشكلات در حل مشكلات به دولت كمك كند.» او فضاي مجازي را تريبون خوبي براي بيان مطالب مفيد با دليل و برهان دانست و افزود: «نبايد فضاي مجازي را به دشمنان واگذار كرد، بلكه بايد مطالب مفيد را در فضاي مجازي منتشر كنيم تا مردم بتوانند خوب و بد را ببينند و مقايسه كنند. ما براي دولت و مسوولان دعا مي‌كنيم، اما از اوضاع ناراضي هستيم.»
نه چيزي ارزان شده نه مشكلات مردم كم شده است
آيت‌الله نوري‌همداني هم با اشاره به اينكه مردم از ما گله‌مند هستند كه چرا مشكلات را به مسوولان انتقال نمي‌دهيم، گفت: «مردم بايد بدانند كه از مشكلات آنها آگاهيم و آن را بيان مي‌كنيم، ولي متاسفانه انعكاس داده نمي‌شود.»
اين مرجع تقليد در ديدار با رييس مجلس با اشاره به مشكلات اقتصادي و كم شدن قدرت خريد مردم گفت: «متاسفانه مردم به لحاظ قدرت خريد ديگر آن توان سابق را ندارند. بيكاري، گراني و كم شدن ارزش پول ملي، اموري هستند كه باعث ناراحتي مردم شده است و بايد مسوولان امر براي حل اين مشكلات و رفع اين كمبودها تمام توان و سعي خود را به كار بگيرند.»آيت‌الله نوري‌همداني در ادامه افزود: «متاسفانه پول ملي ما كم ارزش شده و قدرت خريد مردم هم كم است، مردم از ما انتظار دارند كه مشكلات و نارسايي‌ها را به گوش مسوولان برسانيم.» او با اشاره به اينكه «بايد توجه داشته باشيد بيت‌المال براي مردم است»، تاكيد كرد كه «نبايد هيچ‌گونه تبعيضي وجود داشته باشد. بايد تفاوت‌ها از بين برود و شاهد رفاه و گشايش اقتصادي و ارزاني بر سر سفره‌هاي مردم باشيم. متاسفانه چيزي از گراني و مشكلات مردم كم نشده است. در اين چند سال چيزي ارزان نشده است، بايد با همت مضاعف و برنامه‌ريزي دقيق مشكلات اقتصادي را حل كرد.»
اگر درست رفتار نكنيم خداوند ما را خواهد برد
آيت‌الله جوادي‌آملي نيز در ديدار با قاليباف تاكيد كرد: «اميدواريم تا خداوند به حرمت خون‌هاي پاك اين شهدا كشور را حفظ كند، اما بايد بدانيم كه اگر درست رفتار نكنيم خداوند ما را خواهد برد و به وسيله قوم ديگري دينش را حفظ خواهد كرد.»آيت‌الله جوادي‌آملي با اشاره به اينكه بايد مسووليت از آدم‌هاي خوب ولي بي‌عرضه گرفته شود، گفت: «بايد از واگذاري مسووليت به آدم‌هاي خوب بي‌عرضه در كشور جلوگيري و همچنين جلوي آدم‌هاي بداختلاسي و نجومي نيز گرفته شود.»او با بيان اينكه نبايد مسووليت اجرايي را به آدم‌هاي خوب بي‌عرضه يا بداختلاسي داد، گفت: «دو چيز مملكت را نگه مي‌دارد؛ يكي سواد فعلي و ديگري اميد آينده كه مسوولان بايد تلاش كنند اين دو امر از دست‌شان در نرود، اگر سواد فعلي و اميد آينده بود، نتيجه‌اش پايداري مردم در جنگ هشت ساله عليه نظام اسلامي مي‌شود، اما اگر نه سواد فعلي بود و نه اميد به آينده، هم فرار مغزها خواهد بود و هم مشكلات اقتصادي در ازدواج و اشتغال و مسكن جوانان و هم اين قرآن‌سوزي‌ها و مسجد‌سوزي‌ها.»او افزود: «ما دو وظيفه داريم، يكي دعاكردن به درگاه خداست كه از دعاهاي سحر نبايد غافل شد و ديگري عقل و تدبير است. اگر مديران و كارگزاران با عرضه وجود نداشته باشند و مردم در صحنه نباشند، شكست قطعي است! اگر ضعف در مديريت داشته باشيم خداوند نظر خود را از ما برمي‌گرداند.»
منبع : اعتماد