معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به پیش‌بینی پذیر بودن افزایش شاخص آلاینده‌ها بالای ۱۵۰ در فصل زمستان باتوجه به سال‌های گذشته گفت: ما به عنوان محیط زیست معتقدیم امسال با شرایط خاصی به جهت طولانی بودن وارونگی دما (اینورژن‌) مواجه هستیم.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ،  براساس گزارش‌های منتشر شده، در سال گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور جان خود را از دست داده‌اند. همچنین گفته شده که بیماران مرتبط با آلودگی هوا ده‌ها هزار نفر بیشر از قربانیان آلودگی هوا هستند. برخی گزارش‌ها درباره علت آلودگی بی‌سابقه آلودگی هوای تهران حاکی از کمبود گاز به عنوان سوخت پالایشگاه‌ها و روی آوردن دولت به مازوت و گازوئیل است که موجب تشدید آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور شده است.

در این میان علیرضا زاکانی، شهردار تهران نیز تاکنون در قبال آلودگی هوا سکوت کرده و بیشتر در متینگ‌ها و جلسات سیاسی شرکت و به اظهارنظر درباره مسائل سیاسی می‌پردازد. وی اخیرا نیز بدون اشاره به آلودگی شدید هوای تهران، گفته بود که نوسانات بازار ارز کار دشمن است و به مردم توصیه کرده بود که دلار نخرند چرا که قیمت دلار پایین خواهد آمد! برخی خواستار برکناری وی شده بودند.

از سوی دیگر رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود: بر اساس گزارش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰ در ۲۷ شهر آلوده کشور، حدود ۲۱ هزار مرگ و میر منتسب به آلودگی هوا گزارش شده و ۱۱.۳ میلیارد دلار خسارت به همراه داشت.

با این حال تنها راه کار مسئولان در این شرایط فعلا غیرحضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها بوده است.

آلودگی هوا و وارونگی دمای بی‌سابقه تهران | فقدان سوخت استاندارد در کل کشور

در همین خصوص، زهره عبادتی ادعای برداشتن مقطعی پلمب‌ نیروگاه‌هایی که قابلیت مازوت‌سوزی دارند را رد و اظهار کرد: در تهران تنها نیروگاه بعثت قابلیت استفاده از سوخت مازوت را دارد که از سال ۹۸ پلمب است. می‌توانید هم‌اکنون از شرکت گاز نیز بپرسید تا مطمئن شوید گاز این نیروگاه قطع شده است تیا خیر؟ من این ادعا را کامل رد می‌کنم چراکه تصمیم بر این بوده است در تهران گاز مورد نیاز نیروگاهی که قابلیت مازوت‌سوزی دارد، تامین شود و از زمان پلمب تاکنون هم مازوت‌سوزی نداشته‌ایم.

سوخت پرگوگرد علت آلودگی هوای تهران است؟

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به سوال که آیا سوخت پرگوگرد علت افزایش آلاینده دی‌اکسید گوگرد است به خبرگزاری ایسنا توضیح داد: در استان تهران سوخت استاندارد توزیع می‌شود اما بسیاری از خودروهای سنگین حمل بار و مواد اولیه که دربزرگراه آزادگان و کمربندی‌های اطراف تهران تردد می‌کنند، داخل تهران سوخت‌گیری انجام نمی‌دهند. واقعیت این است که سوخت توزیع شده در کل کشور استاندارد نیست و احتمال سوزاندن سوخت غیراستاندارد توسط این خودروها وجود دارد. بدین جهت آلایندگی آن‌ها در شرایط وارونگی دما می‌تواند به افزایش دی‌اکسیدگوگرد نیز کمک کند.

چرا دوباره هوای تهران آلوده شد؟

وی درباره علت آلودگی اخیر هوای تهران افزود: علت اصلی آلودگی هوای تهران در سال جاری، پدیده وارونگی دما (اینورژن) به‌صورت طولانی مدت است که البته یک پدیده کاملا طبیعی است. در سال‌های گذشته تداوم اینورژن به این شکل نبوده است. به عنوان نمونه دو تا سه روز در چنین شرایطی بودیم و پس از سه روز ناپایداری جوی ایجاد می‌شد و از شرایط اینورژن خارج می‌شدیم.

عبادتی به مدت زمان وارونگی دما در سال جاری اشاره کرد و توضیح داد: ۱۴ روز متوالی در آذرماه سال جاری پدیده وارونگی دما را داشتیم که بی‌سابقه بوده است و اکنون نیز در دی‌ماه در نهمین روز اینورژن قرار داریم.

وی ادامه داد: در شهر تهران هشت میلیون و ۱۶۰ هزارنفر و در استان تهران ۱۴ میلیون نفر جمعیت در حال تردد داریم. حدود ۸۰ هزار ماشین‌آلات سنگین در سطح شهر تردد می‌کنند بنابراین حتی اگر هر کدام از این موارد آلاینده‌های خاص خود را به اندازه کم تولید کنند، آلاینده‌ها تجمع پیدا می کنند.

به گفته عبادتی تداخل اینورژن طولانی مدت با فعالیت‌های انسانی یا فعالیت واحدهای صنعتی در مجموع باعث تجمیع غلظت آلاینده‌ها و افزایش شاخص می‌شود. فعالیت‌های انسانی مانند ترددهای معمولی عموم مردم و فعالیت‌ واحدهای صنعتی مانند تردد ماشین‌آلات سنگین، حمل بار و موارد اولیه که حتی با وجود خروجی‌های استاندارد هم باعث افزایش غلظت آلاینده‌ها می‌شوند.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران درباره سابقه افزایش شاخص آلاینده‌ها در این فصل گفت: افزایش شاخص آلاینده‌ها بالای ۱۵۰ در این فصل باتوجه به سال‌های گذشته پیش‌بینی می‌شود اما ما به عنوان محیط زیست معتقدیم امسال با شرایط خاصی به جهت طولانی بودن وارونگی دما مواجه هستیم.

راهکارهای حل مشکل آلودگی هوای تهران

وی به ارائه راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوای تهران پرداخت و گفت: اکنون مهم‌ترین راهکار کمک‌کننده ابتدا از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است. این خودروها به‌ویژه خودروهای سنگین مقصر اصلی حجم قابل توجهی از آلودگی هوای تهران هستند سپس موضوع حائز اهمیت توسعه حمل و نقل پاک و عمومی است. افزودن اتوبوس‌های دیزلی به ناوگان حمل و نقل و خودداری از نوسازی این ناوگان مشکل تهران را حل نمی‌کند.

عبادتی در اظهارکرد: به سرعت باید توسعه حمل و نقل پاک را در دستورکار قرار دهیم. در نهایت با افزایش دسترسی مردم به حمل و نقل عمومی تردد خودروهای شخصی کمتر خواهند شد و از آلایندگی ناشی از تردد خودرو و اتوبوس‌های فرسوده نیز کاسته می‌شود.

یک کشور را تبدیل به اتاق گاز کردن

عضو اتاق بازرگانی با توئیتی کنایه آمیز به وضعیت آلودگی هوای تهران و برخی شهر‌ها واکنش نشان داد.

به گزارش خبرآنلاین پدرام سلطانی در حساب توئیری خودش نوشت: «یک کشور را تبدیل به اتاق گاز کردن تنها از دست شما ساخته بود.»

آلودگی هوا و وارونگی دمای بی‌سابقه تهران | فقدان سوخت استاندارد در کل کشور؛ آیا جان مردم برای مسئولان مهم است؟

تایید مازوت‌سوزی

برخلاف اظهارات مقامات دولتی که مازوت سوزی را تکذیب کرده اند، یک نماینده مجلس گفت: بی برنامگی در مصرف منابع و انرژی‌های موجود از آب و برق گرفته تا گاز امروز کشور را با کمبودهایی مواجه کرده است و شاهد مازوت سوزی در برخی از نیروگاه‌ها هستیم و همین مسئله موجب افزایش آلودگی هوا در کلانشهرها به ویژه پایتخت شده است.

براساس گزارش خبرگزاری مجلس، اقبال شاکری، نماینده تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورد نقش مازوت سوزی در شدت گیری آلاینده‌های تهران، گفت: بی برنامگی در مصرف منابع و انرژی‌های موجود از آب و برق گرفته تا گاز امروز کشور را با کمبودهایی مواجه کرده است و شاهد مازوت سوزی در برخی از نیروگاه‌ها هستیم و همین مسئله موجب افزایش آلودگی هوا در کلانشهرها به ویژه پایتخت شده است، البته در نظر داشته باشیم دولت بارها تاکید داشته که در تهران مازوت سوزی نداریم با تمام این تفاسیر دستگاه‌های مربوطه به ویژه کمیسیون انرژی باید به این مسئله ورود جدی داشته باشند.