سیدابراهیم رئیسی راه طولانی تا پایان دولت اولش در پیش دارد. راهی که هر روز با چالش‌های بیشتری مواجه می‌شود. اما نکته این جاست او هنوز به نیمه راه هم نرسیده که حامیانش کم‌کم در حال تبدیل شدن به مخالفان جدی‌اش هستند.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ،حالا منتقدان نه تنها در مجلس شورای اسلامی بلکه در محافل سیاسی نیز رسما می‌گویند دولت ناتوان و بی‌برنامه است. به‌خصوص در حوزه اقتصادی که عملکرد دولت واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشته است. هرچند که دولتی‌ها تنها یک خط را در پیش گرفته‌اند؛ سکوت و تکذیب می‌کنند. خطی که شخص رئیس جمهوری سیدابراهیم رئیسی هم آن را دنبال می‌کند. او نشان داده با وجود همه انتقادات و اعتراضات خیلی توجهی به آن‌ها نشان نمی‌دهد. او می‌گوید از نظرش کشور در حال پیشرفت است و این گزاره ادعایی را در میان انبوه مشکلات و انتقادات مردم، به طور پیوسته تکرار می‌کند. اکنون به نظر می رسد که بی‌توجهی به انتقادات و آشفتگی شرایط باعث شده که اصولگرایان هم صریح‌تر با دولت صحبت کنند. به تازگی غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دولت رئیسی را در حوزه اقتصادی بی‌برنامه دانسته است. سخنانی که باعث عصبانیت دولتی‌ها شده است. دیروز چند نفر از دولت پاسخ‌های تندی به مصباحی مقدم در این باره دادند.
غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد گفته‌های رئیسی درباره ترمیم کابینه و سخنان نمایندگان مجلس در مورد استیضاح‌ها با اشاره به اینکه نگاه استراتریکی در دولت نمی‌بینند، اظهار کرد: «آقای رئیسی قبل از انتخابات برنامه اقتصادی مدونی نداشتند و از برنامه هفت هزار صفحه‌ای ایشان هم بنده چیزی ندیدم؛ حتی از ایشان حضوری هم مطالبه کرده‌ام، اما ایشان چیزی به من ارائه نکرد، ضمن اینکه شخصا پیشنهاد‌هایی را به رئیس جمهور داده‌ام.» تا به حال فشارهای زیادی از جانب مجلس برای تغییر اعضای کابینه دولت مطرح شده است. هرچند که دولت و شخص رئیس جمهوری برای این اتفاق مقاومت زیادی نشان داده‌اند، اما به نظر می‌رسد با توجه به فشار افکار عمومی و مجلس، رئیس جمهوری خواه ناخواه ناچار است که به این خواسته عمومی تن دهد و تغییراتی جدیدی را در تیم اقتصادی خود اعمال کند. به تازگی معاون پارلمانی رئیس جمهوری هم وقتی از او در این باره سوال کرده‌اند پاسخ شفافی نداده و سکوت کرده است.
مصباحی مقدم در مصاحبه خود با بیان اینکه درحال حاضر به شدت با عضویت ایران در اف‌ای‌تی‌اف مخالف هستم علت این امر را در اختیار قراردادن ابزار برای تحریم‌های بیشتر توسط آمریکا عنوان کرد و افزود: «در صورتی که آمریکا تحریم‌ها را بردارد، پیوستن ما به اف‌ای‌تی‌اف معنا دارد، زیرا مبادلات بانکی مان با دیگران افزایش یافته و راه برای رفت و برگشت سرمایه تسهیل می‌شود.» این سخنان در حالی مطرح می شود که دولت رئیسی تا به حال مدعی بوده که می‌تواند مشکلات اقتصادی کشور را با وجود تحریم‌ها حل کند. ادعایی که تا به حال رخ نداده است. در ماه‌های اخیر ارزش پول ملی ایران سقوط بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است.
مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سوال که مشکل دولت الان فقدان استراتژی یا فقدان افراد توانمند است، گفت: «این موضوع تلفیقی از این دو است، هم نداشتن استراتژی و هم عدم کفایت بعضی از مسئولان. به نوعی متعارض عمل کردن در اقدامات نیز مسبب وضع موجود است؛ یعنی دولت وقتی بودجه را به مجلس می‌دهد، اعلام می‌کند که این بودجه فاقد کسری است و از طرفی زیر بار تعهداتی می‌رود که مجلس بعد از همین بودجه برایش بار می‌کند و تسلیم می‌شود و به همه آن‌ها عمل می‌کند. در مجموع اینکه اگر دولت نگاه بلند‌مدت نداشته باشد دچار روزمرگی می‌شود و الان دولت دچار روزمرگی شده و این برای ما کلاف سر درگم به وجود می‌آورد.»
سخنان مصباحی مقدم باعث عصبانیت دولتی‌ها شده است. دیروز رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت به سخنان اخیر این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره فقدان یک برنامه مدون در دولت واکنش نشان داد. سپهر خلجی در حساب کاربری خود در توییتر با اشتراک‌گذاری لینک «سند تحول دولت» نوشت: «آقای مصباحی‌مقدم امروز گفته‌اند دولت برنامه مدونی ندارد و آن‌را ندیده‌اند. سند تحول دولت اسفندماه سال قبل رسما منتشر شد و رئیس‌جمهور نخبگان را به نقد و ارزیابی کارشناسی آن فراخواند. کاش به‌جای مصاحبه اول مطالعه و با ارائه نظر تخصصی به دولت کمک می‌کردند.»
علی نادری، مدیر خبرگزاری دولت در توییتی ضمن انتقاد به مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص و رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نوشت: «اینگونه نباشد که پس از برکناری دوستان و نزدیکان، یک‌شبه منتقد صددرصدی بشوید.» نادری دقیقا توضیح نداده که کدام یک از نزدیکان مصباحی مقدم برکنار شده‌اند اما به طور واضح این اتهام را به مصباحی مقدم زده که چون نزدیکان او احتمالا از دولت برکنار شده‌اند حالا او هم تبدیل به یک منتقد جدی دولت شده است.
بهرحال مصباحی مقدم تنها منتقد اصول‌گرای دولت نیست. چندی پیش منصور حقیقت‌پور فعال سیاسی اصولگرا نیز درباره بی‌اثر بودن اقدامات دولت برای حل مشکلات اقتصادی گفت: «آقای رئیسی از استعدادهای خوب در حوزه های اقتصادی و اجرایی استفاده نمی‌کند. معاون اقتصادی رئیس جمهور اختیار اجرایی ندارد اما بقیه اعضای تیم اقتصادی دولت نیز که اختیارات اجرایی دارند بلد نیستند کار کنند. جراحی اقتصادی باید بعد از احیای برجام اتفاق می افتاد، یعنی اول باید فرایند جابه‌جایی پول، تولید و تجارت برای ما تسهیل می‌شد و سپس دولت به جراحی اقتصادی اقدام می‌کرد، آن هم مرحله به مرحله جلو می رفت. نه آن‌که بگوید فقط قیمت چهار محصول گران می‌شود اما در عمل قیمت همه اقلام تحت تأثیر حذف ارز ترجیحی قرار بگیرد.»
این فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به مشکلات بزرگ اقتصادی در زندگی مردم یادآور شد: «امروز کدام جوان فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه می‌تواند صاحب مسکن شود. این دولت قریب یک سوم عمر خود را پشت سر گذاشت و هم اکنون باید یک میلیون و ۴ هزار واحد مسکونی آماده عرضه به مردم باشند اما هیچ خبری نیست. به نظر می‌رسد دولت تلاش می‌کند اما چون از ظرفیت‌های مناسب کارشناسی بهره نمی‌گیرد، اقداماتش جواب نمی‌دهد. بانک مرکزی دولت سیزدهم اگر واقعا سیاستگذار حوزه ارزی کشور است جواب دهد چه طور دلار را به قیمت ۲۳ هزار تومان از دولت آقای روحانی تحویل گرفت اما امروز قیمت دلار حدود ۳۷ هزار تومان است. در واقع طی ۱۶ ماه بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌های ایرانیان پوچ شد.»
این نماینده ادوار مجلس بیان کرد: «آقای رئیسی خودش اقتصاددان نیست اما باید بتواند از ظرفیت‌های علمی افراد آگاه و کارشناس در این حوزه استفاده خوب کند. آقای فرهاد رهبر دستیار آقای رئیسی در حوزه اقتصادی است، واقعا معلوم نیست او چه کار می‌کند؟ آقای رضایی به عنوان معاون اقتصادی رئیس جمهور می‌توانست موثر باشد اما اختیارات زیادی در این حوزه ندارد. دیگرانی هم که مسئولیت اقتصادی گرفتند و توان اجرایی دارند اقتصاد بلد نیستند. نیاز نیست آقای رئیسی روزی چند سخنرانی انجام دهد یا هفته‌ای چند سفر استانی برود، کافی است او چند تصمیم درست برای اداره کشور بگیرد تا از مهاجرت ثروت و فرار مغزها جلوگیری کند. متأسفانه این روزها شاهد مهاجرت کفاش‌ها هستیم، در واقع کفاش های ایرانی برای کار به ترکیه می‌روند. حال آنکه ما می‌توانیم قطب صادرات کفش در خاورمیانه باشیم. اگر همین روند ادامه پیدا کند فردا لحاف‌دوزها هم مهاجرت می‌کنند.»