نرخ تورم عمومی در پایان دی‌ماه امسال به حدود ۵۱ درصد رسید. این عدد را مرکز آمار ایران با رصد هزینه‌های ۱۲ گروه از کالا و خدمات مختلف درنظر گرفته و نشان می‌دهد خانواده‌های ایرانی در دی‌ماه امسال به‌طور میانگین نزدیک ۵۰ درصد بیشتر از دی‌ماه پارسال هزینه کرده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، نرخ تورم عمومی در پایان دی‌ماه امسال به حدود ۵۱ درصد رسید. این عدد را مرکز آمار ایران با رصد هزینه‌های ۱۲ گروه از کالا و خدمات مختلف درنظر گرفته و نشان می‌دهد خانواده‌های ایرانی در دی‌ماه امسال به‌طور میانگین نزدیک ۵۰ درصد بیشتر از دی‌ماه پارسال هزینه کرده‌اند. بین این ۱۲ گروه بیشترین تورم را در گروه هتل و رستوران شاهد بودیم و مرکز آمار می‌گوید افزایش هزینه‌ها در این بخش نسبت به خوراکی‌ها بیشتر بوده است. در طرف مقابل کمترین تورم نقطه‌ای در گروه ارتباطات به‌چشم می‌خورد.

به گزارش فرارو، تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در یک سال گذشته تقریبا ۷۰ درصد بوده است. مرکز آمار با رصد قیمت انواع نان و غلات، گوشت قرمز، انواع لبنیات، میوه و … در حدفاصل دی‌ماه ۱۴۰۰ تا پایان دی‌ماه امسال به این عدد رسیده و این وسط بیشترین رشد قیمت را برای گروه روغن و چربی‌ها شاهد بودیم؛ حدود ۲۴۸ درصد که البته بخش بزرگی از این موضوع به ماجرای دور جدید طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها در اردیبهشت ۱۴۰۱ ارتباط دارد.

در طرف مقابل همین آمار‌ها نشان می‌دهند کمترین تورم عمومی را بین خوراکی‌ها بابت چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه شاهد بودیم و به‌طور میانگین قیمت این کالا‌ها نزدیک ۳۲ درصد در یک سال گذشته افزایش پیدا کرده که این عدد نزدیک ۲۰ درصد از نرخ تورم عمومی یا همان تورم نقطه‌به‌نقطه در پایان دی‌ماه کمتر است.

قیمت گوشت قرمز و سفید در این مدت یعنی دی‌ماه پارسال تا پایان دی‌ماه امسال حدود ۶۷ درصد افزایش پیدا کرده و اگر در هفته‌های اخیر سری به بازار زده باشید، احتمالا درجریان روند صعودی قیمت گوشت قرمز قرار گرفتید. احتمالا به همین خاطر است که در اولین روز‌های بهمن امسال سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصمیم به عرضه گوشت قرمز منجمد با قیمت مصوب برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار و … گرفته است.

بیشترین تورم عمومی بین انواع کالا و خدمات که طبق تقسیم‌بندی‌های مرکز آمار شامل ۱۲ گروه می‌شود، در گروه هتل و رستوران به‌چشم می‌خورد؛ حدود ۷۸.۵ درصد. یعنی افزایش هزینه‌های هتل و رستوران در حدفاصل دی‌ماه پارسال تا پایان دی‌ماه امسال بیشتر از خوراکی‌ها بوده و این عدد نزدیک ۲۷ درصد بالاتر از تورم عمومی محاسبه می‌شود.

آن طرف ماجرا باید به گروه ارتباطات اشاره کنیم. چون مرکز آمار می‌گوید در پایان دی‌ماه امسال به قیمت تعرفه‌های مکالمه، بسته‌های اینترنتی و … به‌طور متوسط ۱۲.۸ درصد نسبت به پارسال اضافه شده است. بعد از گروه ارتباطات، کمترین تورم نقطه‌ای را در یک سال قبلی هزینه‌های تفریح و فرهنگ داشته است و مرکز آمار میزان افزایش قیمت‌ها در این گروه را کمتر از ۳۲ درصد می‌داند. براساس جدید‌ترین داده‌های مرکز آمار تورم نقطه‌ای هزینه‌های تفریح و آموزش، مبلمان و لوازم خانگی تقریبا در همین محدوده بوده است و خریداران دخانیات در دی‌ماه امسال نسبت به دی‌ماه پارسال به‌طور متوسط ۳۳.۵ درصد بیشتر هزینه کرده‌ا‌ند.

تورم مسکن در یک سال قبلی حدود ۳۷ درصد بوده است. این را مرکز آمار با بررسی روند قیمت مسکن در تمام مناطق شهری و روستایی حساب کرده که البته به جز بازار مسکن تهران، آمار‌های رسمی از تحولات این بخش در سایر شهر‌ها و روستا‌ها وجود ندارد. همین آمار‌های رسمی نشان می‌دهد در شهری مثل تهران به‌عنوان پایتخت، در یک سال گذشته چیزی حدود ۴۶ درصد به میانگین قیمت خانه‌ها اضافه شده است. ناگفته نماند که عدد ۳۷ درصدی اعلام شده از سوی مرکز آمار به‌عنوان تورم نقطه‌ای مسکن در پایان دی‌ماه شامل قیمت مسکن، هزینه‌های اجاره‌بها، هزینه‌های نگهداری از خانه و قبض‌های آب و برق می‌شود که اگر سراغ جزییات این بخش برویم با اعداد ۱۴.۵ درصدی به‌عنوان تورم نقطه‌ای هزینه‌های آب و برق و ۳۹.۵ درصدی به‌عنوان تورم نقطه‌ای مسکن روبرو می‌شویم.

تورم پوشاک در این مدت حدود ۴۵ درصد بوده است و این عدد برای هزینه‌های بهداشت و درمان نزدیک ۵۴ درصد برآورد شده است. یعنی افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان برخلاف هزینه‌های پوشاک، مسکن، لوازم خانگی و حمل‌ونقل نسبت به تورم عمومی یا همان تورم نقطه‌ای بیشتر بوده است.

تورم نقطه‌ای انواع کالا و خدمات در پایان دی‌ماه ۱۴۰۱

انواع کالا و خدمات تورم نقطه‌ای
خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۷۰.۱ درصد
دخانیات ۳۳.۵ درصد
پوشاک ۴۵.۷ درصد
مسکن ۳۷ درصد
مبلمان و لوازم خانگی ۳۴.۹ درصد
بهداشت و درمان ۵۳.۸ درصد
حمل‌ونقل ۴۶.۹ درصد
تفریح و فرهنگ ۳۱.۷ درصد
آموزش ۳۱.۹ درصد
هتل و رستوران ۷۸.۴ درصد
ارتباطات ۱۲ درصد
کالا و خدمات متفرقه ۳۸ درصد