سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود به سفر رئیس‌جمهور ایران به چین واکنش نشان داد.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته (دوشنبه) در کنفرانس خبری در خصوص سفر «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران به چین واکنش نشان داد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که ایران و چین به عنوان تشکیل یک جبهه مشترک علیه ایالات متحده هستند، گفت: «بحث در مورد موضوع این نشست را به این کشور‌ها واگذار می‌کنم. هر کشوری باید ماهیت رابطه خود با جمهوری خلق چین را تعیین کند. اما وقتی صحبت از ایران به میان می‌آید، ما فکر می‌کنیم که مهم است که بقیه جهان باید کاملاً این مسئله را شفاف‌سازی کند که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، تلاش‌های این کشور برای صدور تروریسم و نفوذ بد در سراسر منطقه و احتمالاً فراتر از آن، چیزی نیست که هیچ کشوری باید تحمل کند و مطمئناً از چنین چیزی حمایت نخواهند کرد».
پرایس در ارتباط با سفر یک هیأت ارشد آمریکایی به ریاست «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به ریاض برای شرکت در نشست‌های کارگروه شورای همکاری خلیج فارس از ۱۳ تا ۱۶ فوریه (۲۴ بهمن تا ۲۷ بهمن ماه) گفت: «این هیأت که رابرت مالی ریاست آن را برعهده دارد با نمایندگان دولت‌های عضو شورای همکاری خلیج (فارس) و دبیرکل این شورا برای بحث درباره اولویت‌های مشترک ما ملاقات خواهند کرد».
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با محور گفتگو‌های این نشست تصریح کرد: سه کارگروه در جریان خواهد بود. یکی از آن‌ها بر روی دفاع یکپارچه هوایی و موشکی و امنیت دریایی تمرکز دارد. کارگروهی نیز وجود دارد که بر ایران و چالش‌هایی که این کشور ایجاد می‌کند متمرکز است.