تغییر در نتیجه، بدون تغییر در روش ها میسر نیست. نمی شود که نه راه را تغییر داد، نه راننده و نه خودرو را و انتظار داشت به مقصد جدید رسید!

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، تغییر در نتیجه، بدون تغییر در روش ها میسر نیست. نمی شود که نه راه را تغییر داد، نه راننده و نه خودرو را و انتظار داشت به مقصد جدید رسید!

رئیس جمهور در حضور رهبر انقلاب خطاب به ایشان و مردم گفت که بدون تردید وضعیت ارز و تورم روند کاهشی خواهد داشت.

این که شخص اول دولت در حضور شخص اول مملکت، چنین وعده ای را به مردم بدهند، بسیار مبارک است اما توجه جناب ابراهیم رئیسی را به چند نکته جلب می کنیم:

۱ – کلی گویی، دردی از هیچ کس دوا نمی کند (لااقل که تا کنون گرهی از کار مردم باز نکرده است). اگر آقای رئیسی این سخنان را برای خالی نبودن عریضه گفته اند، که هیچ! اما اگر به عنوان رئیس دولت و منطبق با واقعیت های موجود و برنامه های در دست اجرا، روند تورم و قیمت ارز را کاهشی دانسته اند، از جناب شان می پرسیم که برآورد کارشناسی صورت گرفته از میزان کاهش نرخ تورم و ارز چیست؟ قرار است در چه بازه زمانی به میزان کاهش برسیم؟

اقتصاد، بدون عدد فاقد معناست. وعده اقتصادی بدون عدد هم صرفاً ترکیب واژه هاست؛ همانند آن است که کسی بگوید خودروی خود را می فروشد ولی هیچ عددی برای قیمت آن اعلام نکند؛ معلوم است که فقط حرف می زند و قصد فروش ندارد.

بنابر این از رئیس جمهور انتظار جدی و کاملاً بحق می رود دقیقاً اعلام کنند که قرار است نرخ ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی در بازه زمانی مشخص شده ای به چه عددی برسد و هکذا نرخ تورم.

نمی شود که در دوران تبلیغات انتخاباتی و برای گرفتن رأی مردم، حتی عدد دقیق صفحات برنامه اقتصادی را هم اعلام کنند و بگویند ۷۰۰۰ صفحه برنامه نوشته ایم ولی در دوران کار، عدد را کنار بگذارند؛ حال بماند که کسی آن ۷۰۰۰ صفحه را هم ندید و هیچ بنی بشری نمی داند الان که دلار در بازار آزاد به حدود ۴۸۰۰۰ تومان رسیده است در کدام صفحه هستیم؟!

۲ – اگر زمان و رقم مشخصی دادند و نشد چه؟ آیا عذرخواهی و کناره گیری می کنند تا فرد قوی تری – اصلاً از همان اصولگرایان – که اقتصاد و عدد و رقم را بهتر بداند، بر سر کار بیاید؟
اگر زمان و رقم مشخصی ندادند و تا پایان دوران ریاست جمهوری ایشان، همین آش بود و همین کاسه، چه؟ باز هم کاندیدا می شوند یا با بیان این که من توانایی اش را ندارم، از دور دوم ریاست جمهوری منصرف خواهند شد؟ نمی شود که چه ارز و تورم صعودی باشد و چه نزولی، ایشان یک تصمیم واحد بگیرند!

۳ – آیا جناب رئیس جمهور نمی خواهند برای نیل به هدف کاهشی شدن نرخ ارز و تورم، تغییری جدی در سیاست خارجی و تیم اقتصاد داخلی ایجاد کنند؟ آیا جز این است که وضعیت اسفناک اقتصادی کنونی، محصول همین دو مورد است و بدون تغییر در آنها، در بر همین پاشنه خواهد چرخید؟

خیلی صریح به جناب رئیسی می گوییم که هم سیاست خارجی باید مورد بازبینی جدی قرار گیرد و هم تیم کنونی اقتصادی، به معنای واقعی کلمه این کاره نیست که اگر بود دلار ۲۳ هزار تومانی در یک و نیم سال بیش از دو برابر رشد قیمت نداشت و این در حالی است که بنا بر اعلام مسوولان همین دولت، فروش نفت و وصول پول آن، بیش از دولت قبلی شده است.

آقای رئیسی در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود که اقتصاددانان را به صف خواهد کرد ولی به جای آنها، اقتصاد را به دست تیم ناکارآمد کنونی داد!
هر چند “هزار وعده خوبان یکی وفا نکند” ولی برای آینده سیاسی شخص ایشان هم که شده، چاره ای جز کنار گذاشتن مسؤولان کم دانش و رویا زده و شعار محور کنونی اقتصادی و تمسک به اقتصاددانان واقعی – فارغ از رویکردهای سیاسی – نیست.

یادمان نرفته وزیر کار ایشان واقعاً فکر می کرد با اندکی ارز پاشی می شود دلار را ۱۵ هزار تومان کرد و با یک میلیون تومان شغل ساخت و در اندک زمانی اقتصاد دوم جهان شد و با دستور و نمودار و پاورپوینت، کشور را گل و بلبل کرد، ولی در نهایت راهی بهتر از ترک وزارت نیافت. همانندان او کم نیستند و آفت بزرگ و خانمان‌سوز دولت رئیسی هم همین است.

تغییر در نتیجه، بدون تغییر در روش ها میسر نیست. نمی شود که نه راه را تغییر داد، نه راننده و نه خودرو را و انتظار داشت به مقصد جدید رسید!

منبع: عصرایران