نشریه «فارین پالسی» به نقل از پنج مقام ناتو و آمریکایی مدعی شد که ایران با امضای توافق‌های نظامی جدید با روسیه، به دنبال افزایش تأمین تسلیحات برای مسکو در جنگ علیه اوکراین است.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،  نشریه «فارین پالسی» به نقل از پنج مقام ناتو و آمریکایی مدعی شد که ایران با امضای توافق‌های نظامی جدید با روسیه، به دنبال افزایش تأمین تسلیحات برای مسکو در جنگ علیه اوکراین است.

این نشریه در ادامه مدعی شد که است که این امر می‌تواند به طولانی‌تر شدن جنگ اوکراین منجر شود و ایران در ازای آن از کمک اقتصادی و دفاعی روسیه بهره‌مند خواهد شد.

فارین پالسی همچنین نوشت که به‌رغم تهدیدهای مقام‌های ارشد آمریکایی و هم‌پیمانان آنها برای مقابله با تأمین تسلیحاتی روسیه توسط ایران، این مقام‌ها در پشت درهای بسته اذعان می‌کنند که هیچ راه واقع‌بینانه‌ای برای این اقدام وجود ندارد.

روزنامه «واشنگتن پست» نیز پیش از این طی گزارشی با اشاره به ادعاهای تکراری مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایران در جنگ اوکراین، مدعی شد که تهران و مسکو برای ساخت پهپاد در خاک روسیه توافق کرده‌اند.

این روزنامه به نقل از سه مقام آگاه که به نام آنها اشاره‌ای نشده است، نوشته بود که مقام‌های مسکو و تهران پاییز گذشته طی نشستی در ایران، قرارداد ساخت این پهپادها را نهایی کردند.

در ادامه ادعا شده است که ایران و روسیه به سرعت در حال حرکت برای انتقال طرح‌ها و اجزای کلیدی هستند که زمینه ساخت این پهپاد طی ماه‌های آینده را فراهم می‌کند.

واشنگتن‌پست همچنین مدعی شد که چنین توافقی، این امکان را برای روسیه فراهم می‌کند که انبار سیستم‌های تسلیحاتی نسبتاً ارزان اما در عین حال به‌شدت نابودکننده خود را گسترش دهد.

بر اساس این گزارش، این توافق همچنین نیاز حیاتی روسیه به مهمات هدایت‌شونده دقیق که با کمبود آنها مواجه است را برطرف کند و از طرف دیگر، مزایای اقتصادی و سیاسی قابل توجهی برای ایران دارد.