بیشینه بارش امروز برای شمال و شرق خوزستان، جنوب ایلام، جنوب لرستان، شمال بوشهر، غرب چهارمحال و بختیاری کهگیلویه و بویراحمد و شمال غرب فارس است.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی و احتمال وقوع کولاک برف و آب‌گرفتگی از ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی چهارشنبه خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، اصفهان، بوشهر، فارس، غرب هرمزگان، همدان، مرکزی، ارتفاعات البرز مرکزی، غرب یزد و غرب کرمان رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

بیشینه بارش امروز برای شمال و شرق خوزستان، جنوب ایلام، جنوب لرستان، شمال بوشهر، غرب چهارمحال و بختیاری کهگیلویه و بویراحمد و شمال غرب فارس است.

فردا در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، اصفهان، کرمان، هرمزگان، خراسان رضوی، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، بخش‌هایی از کرمان، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان بارش پراکنده روی می‌دهد.

از بعدازظهر چهارشنبه با ورود سامانه بارشی جدید در نوار غربی بارش‌ها آغاز می‌شود. پنجشنبه مناطق شمال غرب، غرب، جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و سواحل دریای خزر بارش روی می‌دهد و در بخش‌هایی از مرکز، شرق و شمال شرق نیز ابرناکی و بارش پراکنده پیش‌بینی شده است.

جمعه در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل، سواحل دریای خزر و شمال شرق کشور رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش اد شدید موقتی پیش بینی می‌شود. روز سه‌شنبه نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش محسوس ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما روی می‌دهد

 

توصیف سامانه: سامانه بارشی

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق ، ارتفاعات بارش برف، وزش باد شدید موقتی، رخداد مه

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲: ایلام، کرمانشاه، بوشهر، لرستان، جنوب همدان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، یزد، غرب هرمزگان، دامنه و ارتفاعات شرق تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳: شرق اصفهان، یزد، کرمان، خوزستان، فارس، هرمزگان.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه.

 

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲: خوزستان، جنوب ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، جنوب لرستان
اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: اجتناب از سفرهای برون شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل‌ها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از انجام هر گونه عملیات کشاورزی در زمان بارندگی (کود سرک، سم پاشی و غیره)، عدم تردد ماشین آلات کشاورزی بر روی مزارع و انتقال نهاده های کشاورزی به مکان مسقف، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، جلوگیری از ورود رواناب (آب گل آلود) به استخرهای پرورش ماهی و دامداری ها، محافظت از محصولات کشاورزی در برابر تگرگ به‌ویژه کشت‌های زیر پلاستیک، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه.