معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به سفر رییس جمهور ایران به دمشق، با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه نقش ایران و سوریه در منطقه، روابط این دو کشور را «نگران‌کننده» تلقی کرد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آن منتشر شده است، در پاسخ به این که چه نظری درباره سفر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران به سوریه دارد، با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه روابط ایران و سوریه گفت: تداوم عمیق‌تر شدت روابط ایران و اسد باید نه‌تن‌ها برای متحدان و شرکای ما و کشور‌های منطقه، بلکه باید برای سراسر جهان نگران‌کننده باشد.

وی ادعا کرد دو کشور نه‌تن‌ها در کشور‌های مجاورشان، بلکه در کل منطقه در فعالیت‌های مخرب و ثبات‌زدا نقش داشته‌اند.

پاتل گفت: ما همچنان بر این باوریم که روابط با رژیم اسد را عادی‌سازی نکنیم. از عادی‌سازی روابط دیگران با دمشق نیز حمایت نمی‌کنیم و این موضوع را به وضوح به شرکایمان گفته‌ایم. آمریکا بر این باور است که راهکار سیاسی تبیین شده در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تنها راهکار شدنی برای این درگیری در سوریه است.

پاتل در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره این که واکنش او نسبت به توقیف دومین نفتکش در آب‌های خلیج فارس از سوی ایران در هفته گذشته چیست، مدعی شد: صراحتا، اقدام ایران به آزار کشتی‌ها و مداخله در حقوق دریانوردی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و موجب ایجاد اخلال در ثبات و امنیت منطقه‌ای می‌شود.

او افزود: ما هم یک‌صدا با جامعه بین‌المللی از دولت ایران و نیروی دریایی ایران می‌خواهیم فورا این کشتی و گروه کارکنان آن را آزاد کند.

ظهر چهارشنبه، رسانه‌ها از توقیف یک فروند کشتی به نام «Niovi» از سوی سپاه پاسداران در تنگه هرمز خبر دادند.

بر همین اساس، دادستان تهران اعلام کرد، کشتی Niovi در پی شکایت شاکی و دستور مقام قضایی توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.

این نفتکش با پرچم پاناما در حال تردد از تنگه هرمز بود که توقیف شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه: آمریکا، عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به ادعاهای آمریکا در توییتر نوشت: «آمریکا از سفر رئیس جمهور ایران به سوریه و نتایج آن ابراز نگرانی کرده و آن‌ها را شرور توصیف کرد! البته عصبانیت رژیم شروری که شاخ آن در سوریه و کل منطقه توسط ایران و محور مقاومت شکسته شده و باید به حضور متجاوزانه خود در سوریه پایان دهد، طبیعی است. “عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.”»

سید ابراهیم رئیسی صبح روز چهارشنبه با بدرقه محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر رهبری و جمعی از اعضای کابینه، در پاسخ به دعوت رسمی رئیس جمهور سوریه و برای سفری دو روزه عازم این کشور شده بود، با استقبال محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت سوریه وارد فرودگاه بین‌المللی دمشق شد

دیدار با رئیس جمهور و نخست‌وزیر سوریه‌ و بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای تحکیم و تقویت روابط سیاسی و گسترش و ارتقای سطح همکاری‌های تجاری دو کشور و نیز امضای اسناد و تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و سیاسی بین تهران و دمشق از جمله برنامه‌های روز اول این سفر بوده است.

حضور در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایرانی و سوری، دیدار با ایرانیان مقیم و همچنین زیارت اماکن مقدسه از دیگر برنامه‌های سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه است.

این یازدهمین سفر خارجی رئیسی و نخستین سفر عالی‌ترین مقام اجرایی کشورمان پس از ۱۳ سال به سوریه و در راستای تقویت روابط همسایگی است. سوریه در بخش عمده‌ای از ۱۳ سال گذشته شاهد جنگ و درگیری‌های شدید داخلی بود.

رئیس جمهور را در این سفر دو روزه، غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی که ریاست کمیسیون مشترک ایران و سوریه را بر عهده دارد، جواد اوجی وزیر نفت، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از تجار و فعالان اقتصادی بخش خصوصی همراهی می‌کنند.

رئیسی و هیئت همراه، در سفر دو روزه خود به سوریه با مقامات عالی این کشور درباره راهکارهای تحکیم و تقویت روابط سیاسی و گسترش و ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی و تجاری فیمابین رایزنی خواهند داشت.

علاوه بر این رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در این سفر در نشست مشترک تجار ایران و سوریه حضور یافته و با آنان به گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد پرداخت.

دیدار و گفت‌وگو با ایرانیان مقیم و زیارت اماکن مقدسه سوریه از دیگر برنامه‌های سفر رئیسی به سوریه است.