جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه " ما از یکپارچگی و ادغام، گفتگو و شفافیت بیشتر در منطقه حمایت می کنیم" از بازگشایی سفارت ایران در عربستان تلویحی استقبال کرد .

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی این مطلب را در پاسخ به سوالی مبنی بر این بیان کرد که آیا بازگشایی سفارت ایران در عربستان احیای روابط میان تهران و ریاض منجر به کاهش حضور آمریکا در منطقه و وضع امنیتی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز خواهد شد؟

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،   کربی افزود: ما از یکپارچگی و ادغام ، گفتگو و شفافیت بیشتر در منطقه حمایت می کنیم و اگر بازگشایی سفارت ایران در ریاض منجر به شفافیت بیشتر در مورد اقدامات آنها و دلایلش ، کاهش تنش و کاهش اقدامات بی ثبات کننده تهران در منطقه از جمله رهگیری کشتی ها در تنگه هرمز شود، بنابراین این یک تحول مثبت خواهد بود.

کربی در خصوص کاهش تولید نفت از سوی عربستان و اینکه آیا عربستان به آمریکا در این خصوص اطلاع داده است گفت که از اطلاع رسانی قبلی مطلع نیست اما نیازی به این اطلاع رسانی نیز نبود زیرا این یک تصمیم یک جانبه از سوی یک کشور مستقل است.

این مقام کاخ سفید ادامه داد که در مورد روابط آمریکا و عربستان باید بگویم که در مواردی با ریاض اختلاف نظر داریم. اما رابطه ما به گونه ای است که می توانیم این مسایل را مطرح کنیم. ما بر آینده روابط دو کشور متمرکز شده ایم.

کربی اضافه کرد که عربستان همچنان یک “شریک راهبردی آمریکا” است و این امر در دهه های گذشته بوده و در آینده هم خواهد بود آینده نیز تغییر نخواهد کرد.

در همین حال، ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در واشنگتن در خصوص بازگشایی سفارت ایران در عربستان و اینکه آیا آمریکا آن را به عنوان یک کانال ارتباطی دیگر با تهران درنظر خواهد گرفت؟ گفت: به صورت عمومی باید بگویم که ما گفتگوی مستقیم میان ایران و کشورهای منطقه را تشویق کرده ایم. طبیعی است که دو کشور در روند این گفتگو سفرای خود را ارسال کنند. ما همچنین امیدواریم که گفتگو به کاهش تنش ها در منطقه و افزایش ثبات در منطقه و سایر نگرانی ها کمک کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بازگشایی سفارتخانه، سرکنسولگری و نمایندگی کشورمان در سازمان همکاری اسلامی در عربستان سعودی گفته است: در تکمیل روند اجرای توافقات دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دو کشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و نمایندکی دائم ایران نزد سازمان همکاری اسلامی فردا سه شنبه و روز چهارشنبه به صورت رسمی بازگشایی خواهند شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده قبل از عزیمت حجاج ایرانی فعالیت عملی خود را در جهت تسهیل امور حجاج بیت‌الله الحرام آغاز کرده و اکنون نمایندگی‌های مذکور با حضور مسئولان وزارت امور خارجه دو کشور رسما بازگشایی می‌شوند.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین درباره چین گفت که ما به ارتباط با چینی ها ادامه خواهیم داد تا مشخص کنیم که رهگیری های کشتی ها و هواپیماهای آمریکا غیرقابل قبول هستند. نتیجه این اقدامات در نهایت منجر به صدمه دیدن افراد خواهد شد.

وی افزود: رهگیری اخیر هواپیمای آمریکا و رهگیری دریایی چین بخشی از ” اقدامات فزاینده تهاجمی ارتش چین”است. ما با این اقدامات مواجه هستیم و آماده مقابله با آن می باشیم.

کربی اضافه کرد که رهگیری‌های غیرایمن چین “می‌تواند منجر به سوء تفاهم و اشتباه محاسباتی شوند” و افزود که رهگیری‌های غیرحرفه‌ای باید برای چینی‌ها و همچنین برای آمریکا غیرقابل قبول باشد.