بر اساس بررسی ای که توسط Tortoise Media درمورد شاخص هوش مصنوعی منتشر شد، عربستان سعودی در دسته بندی «استراتژی دولتی» پیشتاز شد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،بر اساس بررسی ای که توسط Tortoise Media درمورد شاخص هوش مصنوعی منتشر شد، عربستان سعودی در دسته بندی «استراتژی دولتی» پیشتاز شد. ایالات متحده بالاتر از چین و سنگاپور بهترین امتیاز کل را در همه دسته‌ها به دست آورد.

آنها در میان فهرستی از ۶۲ کشور هستند که با استفاده از بیش از ۱۰۰ شاخص برای اندازه‌گیری سطوح هوش مصنوعی در مقوله‌های مختلف از جمله استعداد، زیرساخت، تحقیق و توسعه و فعالیت‌های تجاری علاوه بر استراتژی دولت، بررسی شده‌اند.

عربستان سعودی در صدر جدول جهانی استراتژی دولت هوش مصنوعی قرار دارد که عمق تعهدات و استراتژی های مخارج ملی را بررسی می کند.

در اینجا کشورهای پیشرو خاورمیانه در استراتژی دولت هوش مصنوعی و رتبه بندی جهانی آنها آمده است:

۱٫ عربستان سعودی: ۱

۲٫ مصر: ۲۳

۳٫ امارات: ۲۴

۴٫ ترکیه: ۲۷

۵٫ قطر: ۴۶

۶٫ اسرائیل: ۴۷

۷٫ مراکش: ۵۰

۸٫ تونس: ۵۸

۹٫ بحرین: ۶۱

کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا عمدتاً در دسته بندی های استعدادهای ماهر (مقام ۴۳ و پایین‌تر) و همچنین تحقیق و توسعه امتیاز پایین‌تری کسب کرده‌اند.

امارات متحده عربی جایگاه چهارم را در  بحث زیرساخت های هوش مصنوعی به دست آورد که فاکتورهایی از قابلیت ثبات اینترنت و برق گرفته تا توانایی های ابررایانه ها را اندازه گیری می کند.

قطر بالاترین امتیاز را در جهان عرب در حوزه تحقیقات هوش مصنوعی دریافت کرد و این کشور را در جایگاه هفدهم و بالاتر از کشورهایی مانند ژاپن و هند قرار داد.

در حالی که کشورهایی مانند بریتانیا برای اولین بار از زمان شروع این شاخص در سال ۲۰۱۹ به رتبه چهارم سقوط کردند، کشورهای عربی اقداماتی را برای بهبود حضور و ظرفیت هوش مصنوعی خود انجام داده‌اند.

در اواخر سال ۲۰۲۰، عربستان سعودی استراتژی ملی خود را برای داده ها و هوش مصنوعی (NSDAI) با هدف جذب ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و داخلی تا سال ۲۰۳۰ راه اندازی کرد.

International Data Corporation، یک آژانس اطلاعاتی بازار، اعلام کرد که سریع‌ترین رشد هزینه‌های هوش مصنوعی در جهان تا سال ۲۰۲۶ در خاورمیانه پدیدار خواهد شد.

این گزارش تخمین می زند که هزینه های منطقه ای در سال ۲۰۲۳ به ۳ میلیارد دلار خواهد رسید و معادل دو درصد از کل جهان (۱۵۱٫۴ میلیارد دلار) خواهد بود.