بسیاری از افراد هستند که هنوز کاربردهای شماره شبا را نمی‌دانند. به همین خاطر از روش‌های قدیمی انتقال وجه استفاده می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا زمان و هزینه زیادی را از دست بدهند.

کاربرد شماره شبا چیست؟

بسیاری از افراد هستند که هنوز کاربردهای شماره شبا را نمی‌دانند. به همین خاطر از روش‌های قدیمی انتقال وجه استفاده می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا زمان و هزینه زیادی را از دست بدهند. در این مطلب قصد داریم درباره شماره شبا و کاربردهای آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

شماره شبا چیست و چه کاربردی دارد؟

شماره شبا یکی از شناسه‌های بانکی است که در حال حاضر برای تمام حساب‌ها تعریف شده است. این شناسه پرکاربرد هم در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم کاربرد بین‌المللی دارد. شبا یا همان شناسه بانکی ایرانی، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل حروف و ارقام انگلیسی می‌شوند.

در صورتی که شناسه شبا را داشته باشید، نیازی نیست به فکر جمع آوری سایر اطلاعات حسابتان باشید. چراکه با همین یک شماره می‌توانید نقل و انتقال‌های مالی خود را انجام دهید. شناسه شبا ۲۶ کاراکتر دارد که هر یک بیان کننده اطلاعات خاصی هستند.

به عنوان نمونه بخشی از شناسه شبا همان شماره حساب است. بخش دیگری از آن نیز برای تشخیص صحت ساختار شبا طراحی شده است. کد نوع حساب نیز بخش دیگری از شماره شبا است که نشان می‌دهد حساب مورد نظر شماره شبای مورد نظر مربوط به حساب پس انداز است یا سرمایه‌گذاری. هر بانک ایرانی نیز یک کد مشخص دارد که در شماره شباهای آن قرار می‌گیرد. این کدها با رقم صفر شروع می‌شوند و معمولاً سه رقمی هستند.

به همین خاطر می‌توان از روی کد بانک تشخیص داد که این شماره شبا مربوط به چه بانکی است. با توجه به اطلاعاتی که درباره شماره شبا ارائه کردیم، احتمالاً به اهمیت این شماره پی برده‌اید و متوجه شده‌اید که استفاده از آن قطعاً مزایای زیادی برای کاربران به همراه دارد، اما بهتر است قبل از ارائه مطالبی درباره مزایای شماره شبا، درباره کاربردهای آن نیز صحبت کنیم.

شماره شبا برای دریافت سود سهام عدالت

افرادی که بخواهند سود سهام خود را دریافت کنند، باید یک شماره شبا در این سامانه داشته باشند تا سود سهام از طریق این شناسه به حساب آن ها واریز شود.

 

واریز و انتقال وجه

انتقال پول به صورت بین بانکی، روش‌های گوناگونی دارد. شماره شبا هم یکی از این روش‌ها است که امنیت بالایی دارد، بسیار سریع انجام می‌شود و کارمزد کمتری نسبت به سایر روش‌های دیگر دارد. به دلیل اینکه با شماره شبا می‌توان مبالغ سنگینی را جابجا نمود و خیلی سریع این کار انجام می‌شود، کارمزدهای دریافت شده بسیار مقرون به صرفه و مناسب است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد استعلام ساتنا با کد رهگیری

شماره شبا برای سایت های تجارت الکترونیک

افرادی که در این سایت ها فعالیت دارند برای ثبت نام و انجام عملیات بانکی به یک شماره شبا نیاز دارند. به عنوان مثال افرادی که در بازار بورس ثبت نام می‌کنند، حتماً باید یک شماره شبا داشته باشند.

 

انتقال حواله‌های ارزی

تراکنش‌های بین‌المللی و انتقال حواله‌های ارزی در خارج از کشور از طریق شماره شبا انجام می‌شود. البته در سال‌های اخیر که بانک‌های ایرانی تحریم شده‌اند، تنها در شرایط خاصی می‌توان از شماره شبا در مجامع بین‌المللی استفاده نمود.

بیشتر بخوانید» نحوه انتقال وجه با شماره شبا از طریق خودپرداز

دریافت دستگاه کارت‌خوان

چنانچه صاحبان مشاغل و کسب و کارها بخواهند برای فروشگاه‌ها یا مغازه‌های خود دستگاه کارت‌خوان بگیرند، باید ابتدای یک شماره شبا داشته باشند تا واریز و برداشت‌ها از طریق این شماره شبا انجام شود.

مزایای شماره شبا

شناسه شبا که به منظور همگام سازی و یکپارچه‌سازی سیستم‌های بانکی طراحی شده، مزایای زیادی دارد.

  • این شماره توانسته در سال‌های اخیر میزان خطا در انتقال وجه را کاهش دهد. زیرا شماره شبا یکتا و منحصر به فرد است و حتی اگر فردی آن را اشتباه وارد کند، امکان انتقال وجه به این شماره شبا میسر نمی‌شود. چرا که سیستم بانکی از انتقال وجه به حساب فرد ناشناس جلوگیری می‌کند.
  • سرعت انتقال وجه با شماره شبا بسیار بالا است. کاربرانی که از سامانه ساتنا و شماره شبا استفاده می‌کنند، می‌توانند ظرف مدت ۲۰ دقیقه مبالغ کلانی را به حساب دیگران واریز کنند. در صورتی که اگر بخواهند این مبلغ را با روش کارت به کارت جابجا کنند، باید صبر کنند تا هر ۲۴ ساعت ۱۰ میلیون تومان را واریز نمایند.
  • سقف انتقال وجه با شماره شبا افزایش پیدا کرده است. شبا که در سامانه ساتنا و پایا مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای نقل و انتقال‌های اینترنتی سقف دارد. سقف تراکنش برای سامانه پایا، ۱۰۰ میلیون تومان و ۲۰۰ میلیون تومان برای سامانه ساتنا است. در صورت حضور کاربر در شعب بانک، نیز امکان استفاده از شماره شبا وجود دارد و با این روش محدودیتی برای انتقال وجه وجود ندارد.
  • عدم نیاز به اطلاعات حساب، در بخش پیش درباره ساختار شماره شبا و اجزای سازنده آن صحبت کردیم. این شماره دارای تمام اطلاعات مورد نیاز یک حساب بانکی برای انتقال وجه است. بنابراین اگر بخواهید از طریق شماره شبا پولی را به حساب فرد دیگری در یک بانک دیگر واریز کنید، نیازی نیست که کد شعبه، نام بانک، شماره حساب و … را بدانید. زیرا این شماره به تنهایی کافی است.
  • از روی آن می‌توان شماره حساب، نام بانک و نوع حساب را نیز پیدا کرد.

 

دریافت شماره شبا

با توجه به کاربردهای متعدد و مفید شماره شبا، بهتر است با روش‌های دریافت آن نیز آشنا باشید. به خاطر اینکه فضای مجازی و اینترنت جایگاه ویژه‌ای در زندگی ما دارد. سایت های خصوصی ترتیبی داده اند تا مشتریان بانک‌ها بتوانند از طریق مراجعه به این سایت‌ها، شماره شبا را به دست بیاورند.

سایت سلام بانک یک سایت اینترنتی و معتبر است که نماد اعتماد الکترونیک دارد. به این ترتیب می‌تواند از طریق شماره کارت یا شماره حساب برای کاربران شماره شبا را استعلام بگیرد. در این سایت کارمزدی به مبلغ ۱۲۵۰ تومان، از هر کاربر برای تراکنش‌های انجام شده دریافت می‌گردد. اما پشتیبانی آنلاین سایت در تمام ساعات شبانه روز آماده پاسخگویی به کاربران است.

 

کلام آخر

به منظور آشنایی بیشتر با نحوه تبدیل شماره کارت به شبا و دریافت شماره شبا از طریق شماره حساب، می‌توانید به وب سایت اصلی سلام بانک مراجعه نموده و یا با بخش پشتیبانی وب سایت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان سایت به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به سؤالات کاربران هستند و آن ها را راهنمایی می‌کنند.