مؤسسه مشاوره مالی «نومَد کپیتالیست»، Nomad Capitalist، در رتبه‌بندی جدید خود پاسپورت سوئیس را به عنوان «قوی‌ترین» پاسپورت در سراسر دنیا معرفی کرده و پاسپورت ایران را در رتبه ۱۹۰ از ۱۹۹ کشور قرار داده است.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، گروه جامعه: مؤسسه مشاوره مالی «نومَد کپیتالیست»، Nomad Capitalist، در رتبه‌بندی جدید خود پاسپورت سوئیس را به عنوان «قوی‌ترین» پاسپورت در سراسر دنیا معرفی کرده و پاسپورت ایران را در رتبه ۱۹۰ از ۱۹۹ کشور قرار داده است.
به گزارش انتخاب،این مؤسسه روز شنبه، ۱۹ اسفندماه، اعلام کرد که پاسپورت‌های ایرلند و پرتغال نیز به ترتیب در رتبه دوم و سوم این رده‌بندی قرار دارند. بسیاری از موسسات شناخته‌شده مانند «پاسپورت ایندکس هنلی»‌ بیشترین نمرهٔ شاخص خود را به میزان سهولت در سفر به کشورهای دیگر در نظر می‌گیرند.

در این گزارش آمده است که شهروندان ایرانی در ورود به تعداد زیادی از کشورها از سوی مسئولان یا شهروندان آنها «با خصومت قابل توجهی مواجه می‌شوند». همچنین ایرانی‌ها از داشتن تابعیت دیگر کشورها «منع» می‌شوند و شهروندان آن سطح پایینی از «آزادی» را تجربه می‌کنند.

پاسپورت ایرانی تقریبا در تمام موارد ذکر شده پایین‌ترین نمره را دریافت کرده است. در این رتبه‌بندی پاسپورت کشور افغانستان با پایین‌ترین امتیاز در رده آخر، ۱۹۹ قرار دارد و پاسپورت کشورهای عراق و یمن پس از این کشور به عنوان ضعیف‌ترین پاسپورت‌ها معرفی شده‌اند.