تیر اصولگرایان به سنگ خورد؛ آنان تصور آن را داشتند که اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور پیدا نخواهند کرد یا لااقل با کاندیدای ضعیف به میدان می‌آیند اما برخلاف پیش‌بینی آنها اصلاح‌طلبان با کاندیداهای مطرح وارد گود انتخابات شدند و در نهایت جبهه اصلاحات شامگاه جمعه اعلام کرد که پس از رای‌گیری میان اعضای جبهه اصلاحات، آخوندی با ۲۶ رای، جهانگیری با ۲۴ رای و پزشکیان با 24 رای به‌عنوان کاندیدای نهایی این جبهه معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،  تیر اصولگرایان به سنگ خورد؛ آنان تصور آن را داشتند که اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور پیدا نخواهند کرد یا لااقل با کاندیدای ضعیف به میدان می‌آیند اما برخلاف پیش‌بینی آنها اصلاح‌طلبان با کاندیداهای مطرح وارد گود انتخابات شدند و در نهایت جبهه اصلاحات شامگاه جمعه اعلام کرد که پس از رای‌گیری میان اعضای جبهه اصلاحات، آخوندی با ۲۶ رای، جهانگیری با ۲۴ رای و پزشکیان با ۲۴ رای به‌عنوان کاندیدای نهایی این جبهه معرفی شدند. به گزارش «آرمان ملی» روزگذشته نشست خبری جبهه اصلاحات برای اعلام برنامه‌هایشان برگزار شد. در این نشست نمایندگان رسانه‌های مختلف حضور داشتند و به طرح سوالات و دیدگاه‌هایشان پرداختند و آذر منصوری در مقام رئیس جبهه اصلاحات و جواد امام در جایگاه سخنگوی این جبهه پاسخگوی سوالات بودند.

 در ابتدای نشست آذر منصوری گفت: از سقوط بالگرد و شهادت آقای رئیسی ابراز تاسف خودمان را اعلام می‌کنیم. حمله رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم غزه و فلسطین محکوم را می‌کنیم و این مصداق بارز جنایت علیه بشریت است و همه دولت‌ها باید در برابر ظلم علیه مظلوم یکصدا باشند. وی افزود: ما در هر انتخابات بر هر اقتضائات بررسی می‌کنیم ممکن است کنش متفاوتی داشته باشیم در انتخابات اخیر همه کاندیداهای نهایی جبهه اصلاحات ردصلاحیت شدند و اعلام کردیم که کاندیدایی نداریم. در انتخابات ۱۴۰۲ نسبت به تحلیلی که وضعیت موجود داشتیم با قانون جدید انتخابات و محدودشدن دایره انتخابات مردم نامزدی در انتخابات نداشتیم. در انتخابات اخیر  خودمان را برای انتخابات ۱۴۰۴ آماده می‌کردیم اما این اتفاق نه تنها ما بلکه همه جریانات سیاسی به طور فوق‌العاده برنامه‌ریزی انجام‌می‌دادند. روزگذشته نیز جلسات ۸ ساعته با کاندیداها انجام شد و تصمیمی گرفتیم.

وی ادامه داد: روزگذشته در مجمع عمومی ۳ نفر از نامزدهایی که بیش‌ترین رای یعنی دوسوم اعضای مجمع را داشتند به‌عنوان نامزد جبهه اصلاحات معرفی شدند. با توجه به محدودیت‌هایی که در جریان جبهه اصلاحات وجود دارد، به‌عنوان جریانی که در چارچوب قانون اساسی مطالبات جامعه را پیگیری کند نامزدهای خود را معرفی کردیم. ما اتفاقا کاندیداهایی معرفی کردیم و نشانگر عزم وجود برای حضور در صحنه انتخابات است. وی تصریح کرد: جبهه اصلاحات منسجم‌تر از هر زمان دیگری شرایط برای فعالیت انتخابات را فراهم کرده و اگر این موضوع فراهم شود با قدرت در انتخابات شرکت خواهیم کرد.

منصوری در پاسخ به این سوال که اگر هر ۳ نفر از نامزدها ردصلاحیت شوند از نامزدهای انتخابات اصلاح‌طلب حمایت خواهد کرد و آیا ائتلاف دیگری صورت می‌گیرد، گفت: نامزدهایی که در جبهه اصلاحات انتخابی بر اساس ساز و کاری انتخاب شدند. از آن سه نفر فراوانی بیشتری به لحاظ معرفی داشتند در جبهه اصلاحات دعوت شدند و بیش از دو‌ سوم آرا را به دست آوردند و کاندیدای جبهه اصلاحات این سه نفر هستند و کاندیدای دیگری نخواهد بود. اما به چه شکل کاندیدای نهایی انتخاب می‌کنیم بر اساس ارزیابی از جامعه و دو سوم آرا مجمع عمومی انتخاب خواهیم کرد.

*دلیل معرفی کاندیدا پیش از اعلام شورای نگهیان

وی ادامه داد: بنابراین به صورت رسمی یک جریان داریم تنها تهدیدی که برای جریان اصلاحات است اعمال سلیقه می‌شود. این حق را از مردم و جریان سیاسی سلب می‌شود. ما خیلی صریح و روشن کاندیداهای خودمان را در معرض شورای نگهبان قرار دادیم. کاندیداهای جریان سیاسی از ماه‌‌ها پیش انتخاب و به همین جهت مشارکت مشروط را انتخاب کردیم. ما بنای مشارکت داریم تا همه سلایق مختلف حضور داشته باشند. اگر فقط یک جریان کاندیدای انتخابات خود را داشته باشد دیگر انتخابات نیست.

منصوری درباره عدم حمایت جبهه اصلاحات از لاریجانی و آیا منظور از گزینه نیابتی آقای لاریجانی است گفت: در انتخابات ۹۲ و ۹۶ شرایط حداقلی مشارکت حداکثری داشته باشیم اما تجربه در این دوره اندوختیم و آورده‌ای که برای جریان اصلاحات بوده به دنبال کاندیدای نیابتی نرویم. این میثاق نامه کاندیدای مورد حمایت جبهه اصلاحات این است که ساز و کارهای جبهه اصلاحات رفتار انتخاباتی داشته باشند. طبعا کاندبدای اختصاصی خود را معرفی کرده و درباره کاندیداهای دیگر بعد از نظر شورای نگهبان اعلام خواهد کرد. ما در شرایطی حضور خواهیم داشت که کاندیداهای ما امکان حضور در رقابت عادلانه داشته باشند.