دبیر ستاد امر به معروف و نهی منکر پیش از این هم با اعلام این‌که «تعداد بدحجاب‌ها در کشور به بالای ۵۰ درصد رسیده» گفته بود، طبق طرح جدید، بدحجابی «تخلف» محسوب می‌شود و تعیین جریمه برای آن قابلیت اجرا دارد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: در طرح «حجاب و عفاف» ۱۱ عرصه در نظر گرفته شده که بر اساس یکی از آن‌ها اگر خانمی‌در مترو حجاب را رعایت نکند، دوربین مترو از او عکس می‌گیرد و «یک مبلغ جریمه اثرگذار» برای او پست می‌شود.

محمدصالح‌ هاشمی‌گلپایگانی افزود: «فناوری الان اجازه می‌دهد تصاویر با عکس کارت ملی تطبیق داده شود و بی‌حجاب‌ها شناسایی شوند».

این برای نخستین بار است که یک مقام مسئول از وجود این فناوری در دوربین‌های نظارتی شهر خبر می‌دهد، با این حال وجود این امکان به‌ طور رسمی‌تأیید نشده و نیروی انتظامی‌نیز توضیحی در مورد استفاده نکردن از این امکان برای شناسایی سارقان و خلافکاران نداده است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی منکر پیش از این هم با اعلام این‌که «تعداد بدحجاب‌ها در کشور به بالای ۵۰ درصد رسیده» گفته بود، طبق طرح جدید، بدحجابی «تخلف» محسوب می‌شود و تعیین جریمه برای آن قابلیت اجرا دارد.

طرح صدور قبض جریمه دو میلیون تومانی برای بدحجاب‌ها

در همین حال سایت عصر ایران نوشت: دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در گفت و گویی ویدئویی، پایش را روی پایش انداخته و گفته است: از این به بعد، دوربین‌ها در معابر عمومی، عکس خانم‌های بی حجاب را می‌گیرند، آن را با عکس کارت ملی تطبیق می‌دهند و از این طریق، آدرس خانه‌اش پیدا می‌شود تا قبض جریمه ای با مبلغی اثر گذار -مثل دو میلیون تومان- به خانه پست شود! نکات زیر را از باب “امر به معروف و نهی از منکر” خطاب به جناب سید محمد صالح‌هاشمی‌گلپایگانی که این روزها عنوان دبیر این ستاد را دارند متذکر می‌شویم:

۱ – کمتر فیلم‌های تخیلی – پلیسی به ویژه از نوع خارجی ببینید! این که دوربین‌های مدار بسته عکس نه چندان با کیفیتی از یک فرد را بگیرند و بعد این عکس به طور هوشمند وارد سامانه ثبت احوال شود و با عکس کارت ملی که معلوم نیست مال چند سال قبل است تطبیق داده شود و از بین میلیون‌ها شهروند دقیقا متوجه شوند که چه کسی بوده است و سپس به آدرسی که چند سال قبل هنگام دریافت کارت ملی در سامانه ثبت شده و الان معلوم نیست در آن نشانی هست یا نیست برگ جریمه پست شود و شهروند بدحجاب با دیدن برگ جریمه متنبه شود و توبه کنان به سوی اولین بانک برود و قبض را بپردازد و باحجاب شود، فقط در فیلم‌های تخیلی و شاید هم کمدی میسر است.

اگر جناب تان به این ژانر علاقه دارید، بهتر است به جای خدمت در ستاد امر به معروف و نهی از منکر، خودتان را به سازمان سینمایی واقع در تهران – میدان بهارستان معرفی کنید؛ حتماً جناب آقای خزاعی – رئیس سازمان – و سایر همفکران تان با روی گشاده از شما استقبال خواهند کرد و از تخیل قوی شما در ساخت گاندوهای جدید بهره مند خواهند شد. استعداد شما نیز در جای درست به کار خواهد رفت؛ بی تعارف باید گفت که ذهن خلاق و تخیل نیرومندی دارید.

۲ – اگر هنوز هم اصرار دارید این تکنولوژی در ایران وجود دارد و به قول خودتان “الان فناوری طوری شده که قابل شناسایی است”، از آن برای برخورد با منکرهای بزرگ تری استفاده کنید. هم اکنون پرونده‌های متعددی از سرقت خانه و خودرو و زورگیری و قمه کشی و … در مراکز پلیس وجود دارد که فیلم سارقان و زورگیران ضمیمه پرونده است و برغم تلاش‌های پلیس هنوز به جایی نرسیده است.عجالتاً از این فناوری مدرن، برای تطبیق این فیلم‌ها با عکس‌های کارت‌های ملی مجرمان استفاده و دستگیرشان کنید؛ مگر این که تجهیزات مورد اشاره شما فقط قادر به تشخیص چهره خانم‌ها، آن هم از نوع بدحجاب و بی حجاب باشند!

واقعاً شرم آور نیست که هر روز شاهد دزدی و خفت گیری و کیف زنی و موبایل قاپی و ناامن سازی گسترده پهنه اجتماعی هستیم و فیلم‌هایش هم در فضای مجازی منتشر می‌شود و در میان این همه نگرانی و واهمه، کسی می‌گوید با دوربین‌ها می‌رویم سراغ زنان و دخترانی که از نظر حجاب مشکل دارند؟!

اصلاً به آنچه در ذهن مردم در واکنش به این گونه حرف زدن‌های نسنجیده می‌گذرد، فکر کرده اید؟ یا اساساً فکر می‌کنید؟!

۳ – خودتان چند وقت قبل گفتید تعداد زنان بدحجاب به بالای ۵۰ درصد رسیده است. این رقم در شهرهای بزرگ قطعا هم بیشتر است (و البته آنچه شما به عنوان بدحجابی عنوان می‌کنید، در عمل، لباس و پوشش متعارف جامعه امروز ایرانی و بخشی از عرف است که این مقال جای پرداختن به آن نیست).

واقعاً می‌خواهید برای نیمی‌از زنان و دختران ایرانی برگ جریمه بفرستید؟! اصلاً شدنی و معقول است؟! آیا نمی‌دانید جرم انگاری یا حتی تخلف انگاری برای کاری که اکثر مردم انجامش می‌دهند، نابخردانه و مخالف آموزه‌های جامعه شناسی و جرم شناسی است؟ واقعاً در چه عالمی‌سیر می‌کنید؟! در کدام ایران زندگی می‌کنید؟!

۴ – در اتاق تان نشسته اید و پای تان رو روی پای دیگرتان انداخته اید و “اُرد” می‌دهید که از ملت عکس بگیرند و در سیستم تطبیق دهند و قبض جریمه صادر کنند و پست کنند!

چه کسانی باید این اوامر جنابعالی را اجرا کنند؟ معنای حرف تان این است که کل سیستم کشور باید همه کارهایش را کنار بگذارد و هر روز میلیون‌ها عکس بگیرند و سازمان ثبت هم همه کارمندانش را بسیج کند جهت تطبیق و شناسایی و لابد افراد دیگری هم باید بر اساس میزان بدحجابی، مبلغ جریمه را مشخص و قبض صادر کنند و ادارات پست سراسر کشور هم همه کارهایش را تعطیل کند و یک سره، قبض جریمه به خانه‌های ملت ببرد و سیستم بانکی هم هر روز میلیون‌ها مراجعه کننده برای پرداخت قبض جریمه بدحجابی داشته باشد و کار دیگری نکند!

تقصیر شما نیست البته! بسیاری از مسوولان این کشور هم تصمیمات شان را در اتاق‌های جلسه و فارغ از واقعیت‌های بیرونی می‌گیرند و در ذهن‌های خودشان و روی کاغذ هم همه چیز درست است ولی نتیجه واقعی و بیرونی اش وضعیت کنونی جامعه و مردم است؛ شما که تافته جدا بافته نیستید! هستید؟!امان از این خام اندیشی‌ها که ملک و ملت را به روز سیاه نشانده است.

۵ – چندی قبل یکی از مسوولان گفته بود که در جنگ احتمالی با آمریکا فلان تعداد سرباز آمریکایی را اسیر می‌کنیم و برای آزادی شان فلان مقدار دلار می‌گیریم. طرح شما یادآور طرح جناب ایشان است: لابد حساب کرده اید که با گرفتن دو میلیون از هر خانم بدحجاب، چقدر گیر دولت می‌آید!

۶ – این قدر به رسانه‌های آن ور آبی خدمت نکنید و این همه اصل امر به معروف و نهی از منکر را تخریب نکنید! هر روز با سخنان نسنجیده و نادرست تان سوژه جدیدی درست کرده اید: از حرف‌های غیر مستند و من درآوردی مانند این که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا تفکیک جنسیتی کرده اند و معدل شان یک و نیم نمره بالاتر رفته می‌زنید تا صدور قبض جریمه با استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره و … همه و همه موجبات وهن فریضه امر به معروف و نهی از منکر شده اند و سوژه برای بی بی سی و ایران اینترنشنال و … پدید آورده اند و مقصرش هم شخص شما هستید.

البته در تاریخ انقلاب کم نبودند افرادی که با چهره موجه دینی، بدترین دفاع را از دین و انقلاب و ارزش‌ها می‌کردند و بعدها معلوم شد آبشخور دیگری دارند؛ شما را متهم نمی‌کنیم و به اصل برائت معتقدیم ولی وظیفه نهادهای امنیتی است که کاسه‌های داغ تر از آش را بیش از بقیه رصد کند تا مبادا در پس این چهره‌های متدین، ماموریت دیگری نهفته باشد.