نیوزلند دانشگاه‌های معتبری دارد که در سطح جهان شناخته‌شده هستند. درنتیجه تحصیل در این دانشگاه‌ها و گرفتن مدرک از این دانشگاه‌ها، اعتبار بالایی دارد. با داشتن مدرک داروسازی از دانشگاه‌های نیوزلند، می‌تواند در بسیاری از کشورهای دیگر نیز شغل و کار پیدا کنید.

تحصیل داروسازی در نیوزلند

مزایای تحصیل داروسازی در نیوزلند

اولین سؤالی که در ذهن هر کس پیش می‌آید این است که چرا تحصیل داروسازی در نیوزلند؟ پس ابتدا به مزایای تحصیل این رشته در نیوزلند می‌پردازیم. به‌طورکلی شرایط ورود به این رشته در نیوزلند نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، آسان است. شرایط ورود به این رشته در نیوزلند را در بخش‌های بعدی بررسی می‌کنیم.
۱. نیوزلند دانشگاه‌های معتبری دارد که در سطح جهان شناخته‌شده هستند. درنتیجه تحصیل در این دانشگاه‌ها و گرفتن مدرک از این دانشگاه‌ها، اعتبار بالایی دارد. با داشتن مدرک داروسازی از دانشگاه‌های نیوزلند، می‌تواند در بسیاری از کشورهای دیگر نیز شغل و کار پیدا کنید.
۲. فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته در نیوزلند بسیار و در حال افزایش است. انتظار می‌رود تقاضا برای این شغل به دلیل افزایش تقاضا برای خدمات مراقبت‌های بهداشتی از جمعیت سالخوردگان نیوزلند، همچنان افزایش پیدا کند.
۳. درآمد خوب داروسازان در نیوزلند یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل این رشته در نیوزلند است. درآمد یک داروساز پس از ۵ سال تجربه تقریباً ۴۰ درصد بیشتر از درآمد متوسط در نیوزلند است. پس می‌توان گفت این شغل جز مشاغل پردرآمد نیوزلند است.

شرایط تحصیل داروسازی در نیوزلند

حال می‌خواهیم نگاهی به شرایط کلی تحصیل داروسازی در نیوزلند بیندازیم. برای ورود به دوره کارشناسی داروسازی در دانشگاه‌های نیوزلند، ابتدا دانشجو باید در رشته کارشناسی علوم یا کارشناسی علوم سلامت ثبت‌نام کرده و یک سال اول این دوره‌ها را بگذارند. برای ورود به دوره‌های کارشناسی علوم در نیوزلند، به مدرک آیلتس ۶ نیاز است.
پس از گذراندن سال اول کارشناسی علوم یا کارشناسی علوم سلامت، دانشجو می‌تواند برای رشته داروسازی درخواست دهد. برای پذیرفته شدن در این رشته، نمره بعضی از دروس اصلی مربوط به داروسازی باید از حدنصاب مشخص‌شده از طرف دانشگاه بیشتر باشد.
این رشته در نیوزلند توسط دو دانشگاه اوکلند و دانشگاه اوتاگو ارائه می‌شوند. پس از پذیرفته شدن در این دوره، دانشجو ۳ سال مخصوص رشته داروسازی را شروع کرده و پس از پایان دوره، به او مدرک کارشناسی داروسازی اعطا می‌شود. پس‌ازاین دوره، دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل می‌توانند برای دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکتری درخواست دهند.
نکته دیگری که باید بیان کنیم این است که اگر دانشجو دو سال در یک‌رشته مرتبط تحصیل‌کرده باشد یا لیسانس یک‌رشته مرتبط را گرفته باشد و در دوره‌ی قبلی معادل دروسی که برای ورود به داروسازی نیاز است را گذرانده باشد، می‌تواند با بررسی شرایط مخصوص این افراد، برای کارشناسی داروسازی درخواست دهد.
شرایط اصلی تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکتری نیز به ترتیب دارا بودن مدارک کارشناسی یا کارشناسی ارشد داروسازی و مدرک آیلتس ۶٫۵ هست. برای دوره کارشناسی ارشد داروسازی در دانشگاه اوکلند فرد باید داروساز رجیستر شده در نیوزلند نیز باشد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش داروسازی در نیوزلند

اولین قدم برای پذیرش در دوره داروسازی در نیوزلند، آماده کردن مدارک است. مدارک لازم برای اخذ پذیرش داروسازی در نیوزلند و اینکه ویزای تحصیلی نیوزلند به شرح زیر هستند:

 • مدرک تحصیلی قبلی مانند دیپلم یا کارشناسی به همراه ترجمه ریزنمرات
 • پر کردن فرم اپلیکیشن
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • رزومه تحصیلی خوب
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • توصیه‌نامه
 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • مدارک تمکن مالی برای پرداخت شهریه وزندگی
 • مدارک عدم سوءپیشینه
 • مدارک تأیید سلامت

آشنایی با دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته داروسازی در نیوزلند

در این بخش قصد داریم دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته داروسازی در نیوزلند را معرفی کنید. به‌طورکلی دو دانشگاه در نیوزلند، رشته داروسازی را ارائه می‌دهند: دانشگاه اوکلند و دانشگاه اوتاگو. حال بهتر است هر دو دانشگاه را جداگانه معرفی کنیم.

تحصیل داروسازی در دانشگاه اوکلند

دانشگاه اوکلند (Auckland University) بزرگ‌ترین، جامع‌ترین و معتبرترین دانشگاه نیوزلند است و هرساله به‌طور مداوم در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. به همین خاطر پذیرش گرفتن از این دانشگاه هم به‌آسانی دانشگاه‌های دیگر نیست. بهترین دوره داروسازی در نیوزلند توسط دانشگاه اوکلند ارائه می‌شود

در دانشگاه اوکلند، بررسی و پذیرش دانشجو پس از درخواست برای این دوره، بر اساس نمرات سال اول کارشناسی علوم و اینکه مصاحبه با دانشجو، صورت می‌گیرد. به‌صورتی که ۵۰ درصد معیار، مربوط به نمرات شخص و ۵۰ درصد مربوط به مصاحبه هست.

لیسانس داروسازی در این دانشگاه با مشورت داروسازان برجسته نیوزلندی توسعه‌یافته است و نیازهای داروسازی معاصر و آینده را پوشش می‌دهد. تمرکز این دوره بر روی داروهای شیمیایی جدید و داروهای سنتی است. رویکرد این دوره دارای جنبه‌هایی مانند توسعه داروها و بهینه‌سازی حمایت از داروسازان از طریق تعامل با سایر متخصصان سلامت است.

موضوعات دوره داروسازی در این دانشگاه شامل پزشکی جمعیت، علوم اجتماعی، تمرینات داروسازی، علوم زیست‌پزشکی، شیمی دارویی، ایمونولوژی و غیره است. و اینکه در این دوره مسائل اخلاقی مربوط به کار و مدیریت داروخانه نیز آموزش داده می‌شود. هرساله تقریباً  ۱۰۰ نفر امکان ورود به این دوره را پیدا می‌کنند. این دانشگاه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری داروسازی را نیز ارائه می‌دهد.

تحصیل داروسازی در دانشگاه اوتاگو

دانشگاه اوتاگو (Otago University) یک دانشگاه دولتی و قدیمی‌ترین دانشگاه نیوزلند است. این دانشگاه ازنظر کیفیت تحقیقات دانشگاهی بعد از دانشگاه اوکلند، رتبه دوم را در نیوزلند دارد. دانشگاه اوتاگو دارای تنها کلینیک داروسازی نیوزلند و استرالیا است و رشته داروسازی را در همه مقاطع عرضه می‌دهد. نرم‌افزار SimPHARM  که یک شبیه‌ساز دارویی بالینی است، توسط محققان این دانشگاه ایجادشده است.

در دانشگاه اوتاگو، برای ارزیابی درخواست دوره داروسازی، مصاحبه‌ای صورت نمی‌گیرد و معیار اصلی، نمرات شخص در سال اول کارشناسی علوم سلامت هستمعدل کلی شخص باید بالای ۶۵% باشد؛ و اینکه در این دانشگاه از دانشجویان امتحان زبان مخصوص رشته‌های پزشکی گرفته می‌شود.

دانشگاه اوتاگو دارای آزمایشگاه حرفه‌ای مجازی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد مهارت‌های خود را به‌خوبی تمرین کنند. به‌غیراز دروس علمی، در دوره داروسازی این دانشگاه به دانشجویان آموزش داده می‌شود که چگونه نسخه‌ها را ارزیابی کنند و گزینه‌های بهتر را پیشنهاد دهند و یک مشاور قابل‌اعتماد برای بقیه‌ی متخصصان مراقبت‌های پزشکی باشند.

همچنین نحوه ارزیابی تحقیقات داروسازی و سم‌شناسی به دانشجویان آموزش داده می‌شود، بنابراین می‌توانند به‌روز باشند و برای بیماران خود تصمیمات آگاهانه بگیرند. این دانشگاه ازنظر ملیت، تنوع بسیاری دارد و از هر گوشه جهان دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. این تنوع فرهنگی به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند به بیماران مختلف بهتر خدمت کنند.

درآمد رشته داروسازی در نیوزلند و میانگین حقوق

نوبتی هم باشد، نوبت بحث شیرین درآمد داروسازی در نیوزلند است. درآمد داروسازان در نیوزلند بسته به تجربه و میزان مسئولیت آن‌ها متفاوت است. متوسط حقوق یک داروساز در نیوزلند ۷۷۴۰۰NZ$ در سال (۶۴۵۰NZ$ در ماه) است که ۴۰ درصد بیشتر از متوسط حقوق متوسط ملی در نیوزلند است. به‌طورکلی میزان حقوق و درآمد داروسازان در نیوزلند به شرح زیر است:

 • کارورزان داروسازی (فارغ‌التحصیلانی که تازه برای رجیستر شدن ثبت‌نام کرده‌اند) معمولاً ۴۵۰۰۰NZ$ در سال درآمد دارند.
 • داروسازان باتجربه یک تا پنج سال می‌توانند ۵۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰NZ$ درآمد داشته باشند.
 • داروسازان دارای مسئولیت (آن‌هایی که یک داروخانه را اداره می‌کنند) و داروسازان با بیش از پنج سال سابقه می‌توانند بین ۷۵۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰۰NZ$ درآمد داشته باشند.

هزینه تحصیل داروسازی در نیوزلند

هزینه‌های تحصیل همیشه یکی از عوامل تأثیرگذار برای انتخاب رشته و دانشگاه است. هزینه تحصیل داروسازی در نیوزلند دارای هزینه‌های دوره‌ یا همان شهریه دانشگاه و اینکه هزینه‌های زندگی در نیوزلند هست.

شهریه سالانه دانشگاه اوکلند برای دوره‌ی کارشناسی علوم تقریباً ۳۷۰۰۰ تا ۴۶۰۰۰NZ$ است. این شهریه برای دوره کارشناسی علوم سلامت تقریباً ۳۴۰۰۰NZ$ است. این شهریه‌های گفته‌شده، شهریه سال اول داروسازی هستند. شهریه سالانه سال‌های دوم تا چهارم داروسازی در دانشگاه اوکلند تقریباً ۴۴۰۰۰NZ$ است

شهریه دوره داروسازی دانشگاه اوتاگو برای سال اول تقریباً ۳۶۰۰۰NZ$، برای سال دوم ۴۰۰۰۰NZ$ و برای سال‌های سوم و چهارم، هرکدام ۴۲۰۰۰NZ$ است.

هزینه سالانه دوره کارشناسی ارشد داروسازی در نیوزلند حدود ۴۴۰۰۰NZ$ است. شهریه سالانه دوره دکتری نیوزلند نیز حدود ۱۰۰۰۰NZ$ است.

هزینه سالانه زندگی در نیوزلند نیز حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰NZ$ است که دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش باید تمکن مالی ۱۵۰۰۰NZ$ ارائه دهند.

بورسیه رشته داروسازی در نیوزلند

هزینه‌های تحصیل در بعضی کشورها مانند نیوزلند تا حدی بالا است، البته مدارک این دانشگاه‌ها نیز معتبر و شناخته‌شده می‌باشند. به همین خاطر، بسیاری از کسانی که به دلایل گوناگون توان پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند و به دنبال بورسیه دانشگاه هستند تا بتواند بخشی یا همه هزینه‌ها را پوشش دهد.

دولت، دانشگاه‌ها و بعضی مؤسسات آزاد در نیوزلند، هرساله بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان عرضه می‌دهند. البته بعضی از این بورسیه‌ها فقط مخصوص دانشجویان کشورهای خاص است و نباید فراموش کرد که اکثر بورسیه‌های دانشگاهی در این کشور به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تعلق دارد.

درهرصورت برای دریافت بورسیه از دانشگاه‌های نیوزلند باید سطح آکادمیک فرد شامل نمرات دانشگاهی و سابقه علمی و نمره زبان او در حد خیلی خوب یا عالی باشد. برای رشته داروسازی نیز بورسیه‌هایی مانند بورسیه سال اول کارشناسی دانشگاه اوکلند وجود دارد که فقط شهریه سال اول را پوشش می‌دهد

تحصیل داروسازی در نیوزلند و سخن پایانی

در مقاله‌ای که باهم خواندیم، توانستیم آشنایی کامل با تحصیل داروسازی در نیوزلند پیدا کنیم. در این مقاله تلاش شد که تمام آنچه شما احتیاج دارید معرفی شود. داروسازی همیشه یکی از شغل‌های پر تقاضا در جهان بوده است و تقاضای آن در نیوزلند هم روزبه‌روز در حال افزایش است. اگر شما قصد تحصیل داروسازی در نیوزلند دارید یا خود داروساز هستید و می‌خواهید در نیوزلند کار و اقامت بگیرید، با پر کردن فرم ارزیابی رایگان سایت، کارشناسان اسمارت اپلای با شما تماس گرفته و شمارا راهنمایی خواهند کرد.