مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: اینکه از انکار تحویل دادن پهپاد به روسیه به پذیرفتن اینکه قبل از جنگ اوکراین به روسیه پهپاد داده‌ایم، تغییر موضع داده‌اید را باید به فال نیک گرفت.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ، حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: حداقل‌ کاری که مسئولان نظام جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین می‌توانستند انجام بدهند این بود که اولاً با تشکیل یک هیأت میانجی، با هر دو طرف جنگ مذاکره کنند و آنها را به آتش‌بس و پایان دادن به جنگ تشویق نمایند.
او در ادامه نوشته است: ثانیاً به طرف شروع‌ کننده جنگ که روسیه است توصیه کنند مقررات بین‌المللی را که تجاوز به خاک کشورهای دیگر را ممنوع می‌داند رعایت کند، ثالثاً در همان روزهای آغاز جنگ به روسیه اعلام کنند حق ندارد از پهپادهائی که ایران در اختیارش گذاشته در جنگ اوکراین استفاده کند و رابعاً روابط خود با کشور مورد تجاوز را با استحکام و صمیمیتی بیش از گذشته حفظ کنند تا بتوانند از این استحکام و صمیمیت برای تأثیرگذاری برای پایان دادن به جنگ و برقرار ساختن صلح و آرامش استفاده کنند.
متأسفانه در جنگ اوکراین، مسئولان جمهوری اسلامی به اکثر این وظایف عمل نکردند بطوری که اکنون روابط ایران با اوکراین در حال تیره شدن است و ایران توسط سازمان‌های بین‌المللی و خود اوکراین متهم به حمایت از روسیه یعنی کشور آغازکننده جنگ اوکراین شده است.
ما براساس تعالیم اسلامی، خود را موظف می‌دانیم سخن وزیر امور خارجه را که گفته است پهپادها را قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده‌ایم و اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ استفاده کرده است، بی‌تفاوت نخواهیم بود، منطبق با واقع بدانیم مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. با پذیرفتن این سخن، اکنون سؤال اینست که چرا بعد از آغاز جنگ اوکراین به روسیه اعلام نکرده‌اید حق ندارد از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کند؟ علاوه بر این، چرا با صراحت و آشکارا روسیه را به خاطر اینکه آغازگر جنگ است محکوم نکرده‌اید و چرا تلاش مضاعف برای میانجی‌گری میان دو طرف برای پایان دادن به این جنگ شوم به عمل نیاورده‌اید؟
شما می‌توانستید بدون اینکه به روابطمان با روسیه لطمه‌ای وارد شود، در ماجرای جنگ اوکراین نقشی که از کشوری همچون جمهوری اسلامی ایران انتظار می‌رود را به خوبی و با برجستگی ایفا نمائید ولی متأسفانه سیاست اِعمال شده در ۸ ماه و نیم گذشته که جنگ اوکراین ادامه دارد بگونه‌ای بوده که دولت اوکراین سفیر جمهوری اسلامی را اخراج کرده و حتی دانشجویان ایرانی که در اوکراین مشغول تحصیل بودند را از ادامه تحصیل در آن کشور محروم نموده است.
هنوز هم برای تغییر سیاست در قبال جنگ اوکراین فرصت دارید. اینکه از انکار تحویل دادن پهپاد به روسیه به پذیرفتن اینکه قبل از جنگ اوکراین به روسیه پهپاد داده‌ایم، تغییر موضع داده‌اید را باید به فال نیک گرفت. با همین فرمان اگر درباره سایر مطالب نیز به طرف پذیرش واقعیت‌ها به پیش بروید، بسیاری از مسائل تغییر می‌کنند و شما می‌توانید در جایگاه متناسب با شأن نظام جمهوری اسلامی برای میانجی‌گری در جنگ اوکراین قرار گیرید و در پایان دادن به این جنگ نقش‌ مؤثری ایفا کنید.
شما نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در سبد روسیه قرار دهید. این روش، با سیاست «نه شرقی – نه غربی» که محور سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی است منافات دارد. شما می‌توانید با ایجاد تغییرات اساسی در سیاست خارجی کشورمان، اعم از منطقه‌ای و بین‌المللی، بسیاری از مشکلات کشور را برطرف نمائید و ایران را به جایگاه والائی که قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی برای آن مقرر کرده است، برسانید.