فرودگاه امام خمینی که در اتوبان تهران- قم واقع شده است، بزرگترین و مهمترین گمرک هوایی ایران محسوب می­شود.

مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی؛ از صفر تا صد

هر آنچه که لازم است درباره ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی بدانید.

فرودگاه امام خمینی که در اتوبان تهران- قم واقع شده است، بزرگترین و مهمترین گمرک هوایی ایران محسوب می­شود. این فرودگاه قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و از آنجایی که یکی از کلیدی ترین و تعیین کننده ترین گمرک­ها در واردات و صادرات کالا محسوب می­شود، روند و مسیر از پیش تعیین شده و خاصی برای تجارت بین الملل در نظر گرفته است.

ما در این مقاله قصد داریم مقدمات آشنایی با ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی و قوانین ترخیص کالا از گمرک فرودگاه را به طور مختصر و مفید برایتان شرح دهیم. اگر شما هم از کسانی هستید که مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی هستید، این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید

 

فرودگاه امام خمینی؛ نقطه­ای طلایی برای شروع تجارت بین الملل

هر ساله نزدیک به ۱۰۰ هزار تن کالا در فرودگاه امام خمینی جا به جا می­شود. این کالا­ها، کالا­های مختلفی در زمینه­های پزشکی، آرایشی، بهداشتی، لوازم الکترونیکی و قطعات مربوط به موبایل و کامپیوتر، طلا و جواهر، بذر گل و نهال، دخانیات، لوازم لوکس تزئیناتی، امور وارداتی مربوط به نفت و … هستند.

گمرک فرودگاه امام خمینی در ۶ حوزه­ی مختلف فعالیت می­کند که هر کدام مدیریت و اکوسیستم مربوط به خودشان را دارند. این حوزه­ها شامل حوزه ۱ تجاری، حوزه ۲ تجاری، حوزه ۳ امانات پستی، حوزه ۴ امور مسافری، حوزه ۵ مهر آباد و حوزه ۶ گمرک تخصصی نفت می­شود.

سر در گمرک تجاری فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

 

گام به گام مراحل ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی

مراحل ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی شبیه به ترخیص کالا از دیگر گمرک­های کشور است. پس از اینکه بار مورد نظر شما پس از کسب مجوز­های لازم وارد کشور می­شود، تخلیه و به انبار فرودگاه منتقل می­شود. پس از آنکه اسناد و مدارک مورد نیاز (که در ادامه مفصلا به توضیح و ذکر آنها پرداخته­ایم) را به گمرک فرودگاه ارائه می­کنید، وارد مرحله­ی ترخیص نهایی کالا می­شوید. بعد از آنکه مدارک توسط کارشناس-های گمرک چک شدند و پس از آنکه هزینه­های مربوط به پرداخت کاملا پرداخت شدند، بار­های شما طی چند روز آزاد می­شوند.

 

مزایای ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی

قطعا محبوبیت این فرودگاه در بین بازرگانان برای واردات کالا، دلایل محکمی دارد. از مزایای واردات و ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی می­توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ظرفیت پذیرش بسیار بالای کالا
 • دسترسی آسان و نزدیکی به پایتخت و راه­های ارتباطی
 • انبار­های پر ظرفیت و مجهز برای انواع و اقسام کالا

مزایا و معایب ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

 

قوانین و مقررات فرودگاه امام خمینی در ترخیص کالا­های وارداتی

در نظر داشته باشید که روزانه میلیون­ها بار از طریق گمرک هوایی فرودگاه امام خمینی به ایران وارد و ثبت و پذیرش می­شوند. بیشتر این کالا­ها، کالا­های کم حجم با ارزش زیاد هستند. پس قاعدتا نظارت و سختگیری­های بیشتری بر روی این گمرک اعمال می­شود. برای اینکه بتوانیم به برخی از این قوانین و مقررات اشاره کنیم، لازم است ابتدا کالا­های وارداتی به گمرک فرودگاه امام  خمینی را به سه دسته تقسیم کنیم: کالا­های مجاز، کالا­های ممنوع و کالا­های مشروط.

کالا­های مجاز و کالا­های ممنوع تکلیفشان روشن است اما کالا­های مشروط کالا­هایی هستند که واردات آنها مانعی ندارد، در صورتی که برخی شروط و لوازم در واردات آنها رعایت شده باشد.

 

 

برای ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی به چه مجوز­هایی نیاز داریم؟

برای ترخیص کالا به مجوز­های زیادی نیاز است که این مجوز­ها در سال­های اخیر بیشتر هم شده­اند و فرآیند اخذ مجوز را برای بسیاری از بازرگانان طاقت فرسا کرده­اند.

در نظر داشته باشید که فرآیند اخذ برخی از این مجوز­ها می­تواند بسیار طولانی و پیچیده باشد. اگر به دنبال یک راه سریع و مطمئن برای گرفتن مجوز­های لازم برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه هستید، می­توانید با بازرگانی گزدرازی در ارتباط باشد. شرکت بازرگانی گزدرازی می­تواند در کوتاه­ترین زمان ممکن و بدون هیچ دغدغه­ای، مسئولیت این مرحله از کار واردات شما را بر عهده بگیرد یا به شما در خصوص ترخیص کالای خود، مشاوره دهد. راه­های ارتباطی برای تماس با بازرگانی گزدرازی را در ادامه برایتان ذکر کرده ایم:

آدرس دفتر بازرگانی گزدرازی:  بوشهر، خیابان دهقان، کوچه بانک تجارت، بازرگانی گزدرازی

تلفن‌های تماس:  ۰۷۷۳۳۳۳۰۳۳۲ – ۰۷۷۳۳۳۴۰۱۱۸

مجوز­ها و اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی

 

به چه اسنادی برای ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی نیاز داریم؟

فرودگاه امام خمینی در تجارت هوایی ایران نقش بسیار تعیین کننده ای دارد و بسیاری از مراحل مربوط به واردات کالا را در اکوسیستم خود انجام می­دهد. تمام اسناد و مدارکی که در ادامه ذکر می­کنیم، مدارکی هستند که شما باید قبل از اقدام به پرداخت هزینه­ها و قبل از هماهنگی برای ترخیص کالا آماده کرده باشید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن کالا­های خود را از فرودگاه امام خمینی ترخیص کنید.

اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا:

 • مجوز واردات
 • کارت بازرگانی
 • پکینگ لیست
 • پیش فاکتور
 • فاکتور
 • گواهی مبدا
 • گواهی بازرسی
 • بارنامه هوایی
 • مجوز بهداشت
 • مجوز استاندارد
 • قبض انبار
 • بیمه نامه
 • ترخیصیه

 

هزینه ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی چطور محاسبه می­شود؟

هزینه ترخیص کالا از فرودگاه امام به عوامل زیادی بستگی دارد. در کل شما باید فاکتور­های مختلفی را در نظر بگیرید تا بتوانید به صورت حدودی هزینه­های ترخیص را محاسبه کنید. اما در کل موارد زیر بخش ثابتی از هزینه­های ترخیص کالا به شمار می­روند:

 1. هزینه بارگیری و تخلیه کالا
 2. هزینه ترانزیت و ترانشیپ کالا
 3. هزینه ثبت سفارش
 4. هزینه حقوق ورودی کالا
 5. هزینه بازرسی کالا
 6. هزینه انبارداری کالا
 7. هزینه مربوط به کارت بازرگانی و سایر مجوز­ها
 8. هزینه دستمزد ترخیص کالا

 

 در مورد مدت زمان ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی چه می­دانید؟

مدت زمان ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. وزن و حجم بار شما، اسناد و مدارکی که قبلا برای ترخیص کالای خود ارائه کرده اید، ارزش کالای وارداتی و عواملی از این دست می­توانند در ترخیص کالای شما تاثیر گذار باشند.

ترخیص کالای شما می­تواند به صورت اکسپرسی، یک روزه، ریلی و روی ریل انجام شود. در این بین ترخیص یک روزه در فرودگاه امام خمینی از محبوب ترین­ها به شمار می­رود. معمولا برای بار­های تجاری حدود ۱۰ الی ۱۵ روز و برای بار­های غیر تجاری حدود ۱ هفته زمان لازم است که کالای شما از گمرک فرودگاه ترخیص شود. البته این در صورتی است که شما ثبت سفارش و اسناد و مدارک مورد نیاز خود را قبلا آماده کرده باشید.

اما به طور جزئی تر و با در نظر گرفتن تمام شرایط اگر بخواهیم یک زمان تقریبی ارائه دهیم باید بگوییم که ثبت سفارش برای ترخیص بار ۷ روز، تخصیص ارز بین  ۷ تا ۳۰ روز کاری،  دریافت قبض­های انبار و ارزیابی و ترخیصیه حدود ۲ روز کاری و صدور مجوز بارگیری ۱ روز طول می­کشد.

 

ارتباط با گمرک فرودگاه امام خمینی

 • شماره تماس بخش صادرات و گمرک فرودگاه امام : ۵۵۶۷۸۴۵۷-۵۵۶۷۷۹۵۳-۵۵۶۷۷۹۵۷
 • شماره تماس حوزه ۱ تجاری گمرک فرودگاه امام : تلفن: ۵۵۶۷۸۲۵۵
 • شماره تماس حوزه ۲ تجاری گمرک فرودگاه امام:۵۱۰۰۴۵۵۶-۵۵۶۷۸۴۶۷
 • شماره تماس حوزه ۳ گمرک فرودگاه امام مربوط به “امانات پستی” : ۶۶۹۵۷۱۰۱
 • شماره تماس حوزه ۴ گمرک فرودگاه امام مربوط  به ” امور مسافری” : ۵۱۰۰۷۹۷۰ -۵۱۰۰۷۵۲۱-۵۱۰۰۷۹۷۱