نشریه آمریکایی تایم از پناهنده شدن میثم جبلی برادر پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به آمریکا خبر داده و برخی رسانه‌های داخلی از جمله همشهری آنلاین نیز این خبر را منتشر کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها ،مهرداد خدیر در «عصر ایران» نوشت : میثم جبلی گفته بعد از حادثه هواپیمای اوکراینی و قربانی شدن برادرزاده‌اش، چنین تصمیمی گرفته و در همین مصاحبه گفته «همه خانواده‌اش را دوست دارد به جز پیمان برادرش را» … برخی هم از پناهندگی هر دو برادر (دکتر محمد و میثم) خبر داده‌اند ولی آنچه تأیید شده میثم جبلی است.

نشریه آمریکایی تایم از پناهنده شدن میثم جبلی برادر پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به آمریکا خبر داده و برخی رسانه‌های داخلی از جمله همشهری آنلاین نیز این خبر را منتشر کرده‌اند.

بر اساس این گزارش او گفته بعد از حادثه هواپیمای اوکراینی و قربانی شدن برادرزاده‌اش، چنین تصمیمی گرفته و در همین مصاحبه گفته «همه خانواده‌اش را دوست دارد به جز پیمان برادرش را».

۱. سه سال قبل و بعد از سرنگونی هواپیما اعلام شد نام یکی از قربانیان محمد امین جبلی دانشجوی ۲۹ سالۀ رشته پزشکی در دانشگاه تورنتوی کانادا – فرزند دکتر محمد جبلی متخصص قلب – است و تصویری هم از حضور پیمان جبلی که در آن زمان معاون برون مرزی سازمان بود در مراسم منتشر شد. مصاحبه‌ای هم به نقل از پدر محمد امین انتشار یافت که در آن گفته بود پسرم عزادار سردار سلیمانی بود. با این اوصاف پدر محمد امین جبلی به لحاظ فکری مانند پیمان بوده و مشخص نیست چرا برادر دیگر او به خاطر فرزند برادرش چنین تصمیمی گرفته و این در حالی است که برخی هم از پناهندگی هر دو برادر (دکتر محمد و میثم) خبر داده‌اند ولی آنچه تأیید شده میثم جبلی است.۸ نکته دربارۀ پناهندگی برادر رییس صدا و سیما به آمریکا / اگر برادر یک شخصیت غیراصول‌گرا چنین کرده بود، سازمان تحت ریاست پیمان جبلی چه می‌کرد؟ + عکس‌ها

پیمان جبلی در مراسم گرامی داشت یاد قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراین/ تصویر برادر زاده در قاب عکس

 

۲. اختلافات سیاسی در هر خانواده‌ای ممکن است و در بسیاری از خانواده های سیاسی که پیش از انقلاب فعال بودند مسبوق است. وقتی فرزند آیت الله جنتی از اعضای ارشد مجاهدین خلق ( منافقین) بوده یا دو پسر آیت الله محمدی گیلانی در خانۀ تیمی کشته شدند یا فرزند حجت الاسلام حسنی اعدام شده بود در رده‌های دیگر نیز محتمل است اما از نگاه اصول‌گرایان حکایت فردی که از دنیا رفته با برادر یا فرزند زنده تفاوت دارد و به همین خاطر به پیروز حناچی شهردار پیشین تهران گیر می‌دادند. در این فقره هم برادر زنده پناهده شده است.

۳. داستان هواپیمای اوکراین به خاطر انکار اصابت موشک در سه روز اول و مقاومت رییس وقت صدا و سیما در قبال انتشار خبر اذعان به اصابت موشک (به گفته دکتر اسدی لاری و همسرشان از داغ دیدگان و از چهره‌های مورد وثوق نظام که تنها با رسانه‌های داخلی مصاحبه می‌کنند) و ابهاماتی که امیدواریم در رسیدگی جاری رفع شود به زخمی بدل شده و تا ابعاد کامل آن روشن نشود ازاین دست خبرها شاید باز هم بشنویم.

۴. در این گونه موارد معمولا گفته یا به تاریخ صدر اسلام ارجاع خواهد شد که برخی از بستگان پیامبر هم از مخالفان ایشان و همراهان مشرکان بودند و رفتار متفاوت در خانواده اجتناب ناپذیر است و مثال پسر نوح هم به کار همین ماجراها می‌آید. حتی گاهی سند افتخار می دانند و می‌گویند لابد برادر از برادر امتیازی خواسته و او نداده و نشان پاک دستی و مسؤولیت شناسی است و حالا مثلا دارد انتقام می‌گیرد. البته تا این لحظه چنین تحلیلی ارایه نداده‌اند ولی بعید نیست چنین بگویند.

۵. اگر به جای برادر رییس صدا و سیما مثلا برادر یک شخصیت غیراصول‌گرا چنین کرده بود این خبر چگونه در همین صدا وسیمای تحت ریاست آقای جبلی انعکاس می‌یافت؟ آیا حالا این موضوع هم سوژۀ طنز سیاسی برنامۀ «پاورقی» شبکه دو خواهد شد یا آقای وحید جلیلی به احترام برادرشان سعید جلیلی که قبل از دیگران در خانه دکتر محمد جبلی حاضر شد از برنامه سازان پاورقی که همکاران سابق و در واقع دست پروردگان او در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی‌ انقلاب (‌انشعابی از حوزه هنری و اهل حسینیه هنر) اند خواهد خواست این قضیه را مسکوت بگذارند و سوژه نکنند.۸ نکته دربارۀ پناهندگی برادر رییس صدا و سیما به آمریکا / اگر برادر یک شخصیت غیراصول‌گرا چنین کرده بود، سازمان تحت ریاست پیمان جبلی چه می‌کرد؟ + عکس‌ها

سعید جلیلی در خانه برادر جبلی و پدر محمد امین ( نفر اول در سمت راست عکس)

۶. سه سال پیش البته آقای پیمان جبلی رییس صدا و سیما نبود تا مسؤول کتمان حقیقت دربارۀ سرنگونی هواپیما و پخش مصاحبه های آبروبر از جنس سخنان آن کاپیتان شناخته شود. از این رو مشخص نیست چرا برادر از برادر کینه به دل راه داده است؟ آیا به خاطر پیوندهای او و نقش کلیدی اودر ساختار سیاسی است یا موضع گیری های صدا و سیما در سالگرد؟

۷. اگر پیمان جبلی بخواهد سال ۱۴۰۴ کاندیدای ریاست جمهوری شود آیا این موضوع در تعیین صلاحیت او تأثیر خواهد گذاشت؟ یا برادر با فرزند تفاوت دارد. ولو فرزند تابع همسر و در حال تحصیل بوده باشد.

۸. نکتۀ اصلی اما این است: اگر فردی متقاضی استخدام در صدا وسیما یا شاغل در بخش حساس این سازمان باشد و در این میان خبر رسد که برادر او به آمریکا یا جای دیگر پناهنده شده ( و حتی پناهندگی هم نه اقامت دارد) آیا تأثیری در استخدام و ادامۀ اشتغال او دارد یا نه. اگر دارد چرا برای رییس ندارد و برای مرئوس داشته باشد و اگر ندارد چرا دربارۀ اقوام از متقاضیان استخدام پرس‌ وجو می کنند؟