پله های دوبلکس به چندین دسته تقسیم بندی می شوند اول پله هایی که صاف و مستقیم هستند.دوم: پله های گرد و مارپیچ سوم: راه پله فلزی مدرن و بقیه مدل ها حول این 3 نوع می چرخند.

نحوه ساختن پله دوبلکس:

پله های دوبلکس به چندین دسته تقسیم بندی می شوند اول پله هایی که صاف و مستقیم هستند.دوم: پله های گرد و مارپیچ سوم: راه پله فلزی مدرن و بقیه مدل ها حول این ۳ نوع می چرخند. در بعضی از مواقع هم به صورت ترکیبی اجرا می شوند. ساده ترین طرح برای نحوه ساختن پله دوبلکس همین ساده یا صاف است که محاسبات همچون پیچیده ای در نقشه اولیه ندارد. فقط کافی است مقدار اندازه کف تا کف هر دو طبقه دوبلکس را داشته باشید.و اندازه پیش پا که همان مقدار اندازه فضایی می باشد. که راه پله قرار است از دیوار تا آن قسمت جلو بیاید. ارتفاع تقسیم بر تعداد کف پله ها می شود و پیش پا تقسیم بر تعداد به دست آمده کف پله و عدد حاصله می شود عرض مربوط به هر کف پله و طول را هم بنا به دلخواه ومقدار فضایی که محیط به ما اجازه می دهد انتخاب خواهیم کرد.

حال اگر این پله مستقیم ما به صورت رفت و برگشت اجرا شود آن وقت است که طول هر کف پله به صورت دلخواه انتخاب نخواهد شد بلکه مقدار بازشوی سقف ما مثلا ۲۴۰است و راه پله دقیقا از کنج دیوار کناری مسیر خود را آغاز می کند آن وقت است که مقدار فضای وید حداقل ۲۰ سانتی متر برای چشمی راه پله فضا می گذاریم و مابقی را تقسیم بر دو می کنیم که می شود ۱۱۰سانتی متر. یعنی مساوی است با طول هر کف پله در نحوه ساختن پله دوبلکس باید ابتدا نقشه کامل فضارا داشته باشیم. و بر طبق آن در بین صدها مدل یکی را که بهترین کارایی را دارد برگزینیم ولی در بعضی مواقع باید حساب جیب کارفرما را هم کرد چون اختلاف قیمت بین هر مدل متفاوت بوده و همه چیز به مقدار بودجه در نظر گرفته شده بر می گردد.

پله گرد فلزی:

 

در پله های گرد فلزی همانند مدل قبلی که صاف و مستقیم بود ساخته می شود ولی با اندکی تفاوت آن هم به دلیل گرد شدن محور اصلی و کف پله ها همه چیز باید طبق محیط دایره صورت گیرد. یعنی آن مقدار اندازه پیش پا را باید به صورت گرد حساب کنیم ولی این دفعه در محاسبات خود دو پیش پا خواهیم داشت یکی برای شعاع بزرگ دایره و دومی شعاع داخلی یا کوچک دایره ارتفاع که همان ارتفاع است.در ساخت پله معلق اگر گردون باشد سازنده باید آموزش های نورد کاری را هم طی دوره ای بگذراند فقط آهنگر بودن کافی نیست ساخت پله گردون ارغام نورد کاری و مهارت آهنگری می باشد که در سالیان قبل پله گرد نوربخش این آموزش ها را انجام می داد.

پله فلزی مدرن:

 

شما اگر در ساخت پله گرد مهارت های لازم را داشته باشید و کمی خلاقیت به خرج دهید همچون پله گرد نوربخش می توانید از مدل های ترکیبی و مدرن سازه هایی جدید ابداع کنید کار سختی نیست فقط حوصله و تمیزی کار در اجرای آن حرف اول را خواهد زد و سازنده باید مقدار اجرت خود را بر اساس قیمت متریال به کار برده شده در سازه و مقدار تایمی که برای اجرایی شدنش از صفر تا صد کار گذاشته است تعیین کند.

کلام آخر:

در انتخاب انواع طرح های پله دوبلکس فلزی همیشه مطابق با آیتم های دیگر دکوراسیون داخلی خود عمل کنید.