«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی بی اس» تصریح کرد که روابط بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه به یک نگرانی فزاینده تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی بی اس» تصریح کرد که روابط بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه به یک نگرانی فزاینده تبدیل شده است.
وزیر خارجه روسیه در مصاحبه خود با شبکه «سی بی اس» که در خصوص طیفی از موضوعات از جمله چین و روسیه و ایران بود، همچنین گفت که ایران و روسیه در حال گسترش روابط نظامی خود هستند.
بلینکن ادعاهای دیگر مقام‌های دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در خصوص مشارکت ایران در جنگ اوکراین از طریق کمک نظامی به روسیه را تکرار کرد.
وی در این‌باره گفت: «ما شاهد بوده‌ایم که ایران پهپادهایی را ارائه می‌کند که روسیه از آن‌ها در اوکراین برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی و کشتار غیرنظامیان استفاده می‌کند».
بلینکن در ادامه با اشاره به این موارد افزود که کمک‌های ایران به روسیه «ماههاست که ادامه داشته است».
وی همچنین در ادامه از گسترش روابط جمهوری اسلامی و روسیه ابراز نگرانی کرد و گفت که در حال حاضر احتمالاً روسیه نیز ایران را تسلیح می‌کند.
بلینکن در این خصوص گفت: «رابطه به شدت مهلکی بین روسیه و ایران وجود دارد. روسیه همچنین تجهیزات نظامی از جمله هواپیماهای جنگنده پیشرفته را در اختیار ایران قرار می دهد. این چیزی است که به نظر می رسد ممکن است درحال اتفاق افتادن باشد که اگر ایران به آن‌ فناوری دست پیدا کند، این کشور را به یک تهدید بزرگتر تبدیل می‌کند».
این مقام آمریکایی سپس از تلاش‌های خود به همراه متحدان آمریکا برای مقابله با گسترش روابط ایران و روسیه سخن به میان آورد و گفت: «بنابراین این چیزی است که ما با متحدان و شرکای خود در سراسر جهان درباره آن حرف می‌زنیم. این روابط یک نگرانی فزاینده است».
اظهارات وزیر امور خارجه ایالات متحده جدید نیست و پیش از این نیز بارها در بحبوحه جنگ اوکراین، متحدان غربی اوکراین بارها مدعی شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران از طریق عرضه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین مشارکت دارد و این در شرایطی است که مقام‌های ایران بارها هرگونه مشارکت در جنگ اوکراین را رد کرده‌اند و گفته‌اند که تهران هیچ اطلاعی از نحوه استفاده پهپادها ندارد.
کشورهای غربی در حالی نگران افزایش همکاری ایران و روسیه هستند که خودشان از طریق عرضه انواع تسلیحات به کی‌یف، نه تنها کمکی به آرام شدن درگیری‌ها در اوکراین نکرده‌اند بلکه بر آتش جنگ اوکراین دامن زده‌اند.
نگران عرضه سلاح‌های مرگبار چین به روسیه هستیم
وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه همچنین مدعی شد که پکن به طور فعال در حال بررسی عرضه حمایت‌های مرگبار از جمله تسلیحات و مهمات برای کمک به مسکو در جنگ علیه اوکراین است.
وی به برنامه «Face the Nation» شبکه سی بی اس در این خصوص گفت: «ما از همان روز اول از چنین احتمالی نگران بوده‌ایم. طیف کاملی از چیزها وجود دارد که در آن دسته قرار می‌گیرند، همه چیز از مهمات گرفته تا خود سلاح».
اظهارات بلینکن در این زمینه در شرایطی صورت گرفته است که «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در کنفرانس امنیتی مونیخ تصریح کرد که چین در حال کار بر روی طرح صلح برای پایان دادن به جنگ اوکراین است.