وزیر خارجه رژیم صهیونیستی مدعی شد که آمریکا و اعضای اروپایی برجام تا ماه سپتامبر آینده مکانیسم ماشه را فعال خواهند کرد.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،  «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی مدعی شد که آمریکا و اعضای اروپایی برجام تا ماه سپتامبر آینده مکانیسم ماشه را فعال خواهند کرد.
وی گفت که این اقدام تا زمان برگزاری نشست آینده مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد.
کوهن که با شبکه «آی۲۴ نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، بدون اشاره به بدعهدی‌های آمریکا و انفعال اروپا در قبال برجام، گفت که غرب نمی‌تواند بیش از این در مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران کوتاه بیایند.
وی در ادامه یاوه‌سرایی‌های ضدایرانی خود گفت که تهران به غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم بسیار نزدیک می‌شود و برای جنگ اوکراین تسلیحات به روسیه می‌فرستد، به همین دلیل معتقدم که غرب نمی‌تواند بیش از این در مقابل ایران بی‌تفاوت باشد.
شبکه خبری «بلومبرگ» روز یکشنبه در گزارشی مدعی شده بود که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط ایران را تأیید کرده‌اند.
در ادامه این ادعاها آمده است که این درجه از غنی‌سازی تنها شش درصد کمتر از میزانی است که برای تولید بمب هسته‌ای نیاز است.
بلومبرگ همچنین مدعی شد که بازرسان اکنون باید مشخص کنند آیا ایران عامدانه اورانیوم را تا این درجه غنی‌سازی کرده یا به‌صورت ناخواسته آبشارهایی از صدها سانتریفوژ پیشرفته با سرعت چرخش بالا باعث تولید اورانیوم تا این سطح شده‌اند.
در ادامه آمده است که این این بالاترین میزان غلظت اورانیوم یافت‌شده توسط بازرسان آژانس در ایران است.