اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای تحریم فعالیت‌های موشکی و پهپادی ایران قبل از انقضای محدویت‌های اعمال‌شده در قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران در اکتبر(مهرماه)٬ ارائه کردند.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای تحریم فعالیت‌های موشکی و پهپادی ایران قبل از انقضای محدویت‌های اعمال‌شده در قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران در اکتبر(مهرماه)٬ ارائه کردند.

مایک مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، گریگوری میکس، نماینده دموکرات و عضو ارشد این کمیته، جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیته فرعی خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، و دین فیلیپس، نماینده دموکرات این طرح را ارائه کرده‌اند.

در بیانیه تدوین‌کنندگان این طرح آمده است: «حتی با وجود برقرار بودن محدودیت‌های سازمان ملل، موشک‌ها و پهپادهای ایران سربازان، متحدان و شرکای ما را در سراسر خاورمیانه هدف قرار می‌دهند و به نحو فزاینده‌ای به آتش جنگ غیرقانونی و تجاوزکارانه ولادیمیر پوتین علیه اوکراین می‌دمد.»

این بیانیه اضافه کرده است: ««بدون اقدام فوری، موشک‌ها و پهپادهای ایران می‌توانند پس از ماه اکتبر ویرانی‌های بزرگ‌تری در سراسر جهان ایجاد کنند.»

نمایندگان کنگره آمریکا می‌گویند که این طرح را با نام « قانون مبارزه با جرم و جنایت» برای محدود کردن زرادخانه ایران، منع حمایت از ایران و گروه‌های نیابتی‌اش، و جلوگیری از اشاعه این سلاح‌های خطرناک در میادین جدید جنگ، بدون توجه به پابرجا ماندن یا لغو محدودیت‌های سازمان ملل، ارائه کرده‌اند.

بر اساس این طرح٬ اموال و دارایی‌های هر شخص یا نهاد دخیل در فروش، انتقال یا حمایت از برنامه موشکی و پهپادی ایران مسدود شده و مورد تحریم قرار خواهد گرفت. این تحریم‌ها همچنین شامل منع صدور ویزا برای این افراد و اعضای خانوادهای آنها خواهد شد.

این طرح برای قانون شدن٬ باید در مجلس نمایندگان و همچنین سنای آمریکا به تصویب برسد.

قطعنامه ۲۲۳۱ با استناد به برجام، کلیه تحریم‌های هسته‌ای مصوب شورای امنیت علیه ایران را لغو کرد. این قطعنامه کشورهای عضو سازمان ملل متحد را به اجرای مفاد برجام متعهد می‌کند.