معاون وزیر اقتصاد گفت: بالغ بر ۷۰ هزار معامله مشکوک به پولشویی انجام شده در بازه زمانی ۴ ساله را شناسایی کردیم.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،هادی خانی درباره شناسایی حساب‌های بانکی مشکوک در رابطه با پولشویی اظهار داشت: حساب بانکی مشکوک شناسایی نمی‌کنیم و معاملات مشکوک در تیررس قرار دارند و مورد شناسایی قرار می‌گیرند. برای اجرای قوانین مبارزه با پولشویی معاملات تمامی اشخاص در بازار بورس، بیمه‌ها و بانک‌ها، صنعت و مشاغل مالی و غیر مالی شناسایی می‌شود.

وی ادامه داد: در قانون تمام این مشاغل تکلیف دارند که براساس شاخص‌و معیار‌هایی که اعلام شده وقتی معامله مشکوکی را مشاهده می‌کنند، به ما اعلام کنند. در یک سال گذشته به سرعت در حال بازنگری معیار‌ها و شاخص‌ها هستیم و این اصلاحات ابلاغ می‌شوند تا روند دریافت اطلاعات معاملات مشکوک با کیفیت و دقت بیشتر و با تاثیرگذاری بالاتر داشته باشیم.

رییس مرکز اطلاعات مالی وزارت اقتصاد با بیان اینکه  بالغ بر ۷۰ هزار معامله مشکوک انجام شده در بازه زمانی ۴ ساله را شناسایی کردیم، گفت: به سمتی حرکت می‌کنیم که کیفیت و کمیت اطلاعات معاملات مشکوک را مدیریت کنیم و به معاملات درشت و تاثیرگذار ورود می‌کنیم.

معاون وزیر اقتصاد افزود: کل روح قانون مبارزه با پولشویی و آیین نامه اجرایی آن همین موضوع است و هدف از اجرای این قانون این است که افرادی تخلف می‌کنند و مرتکب به فساد می‌شوند و با هدف کسب درآمد نامشروع این اقدام را انجام می‌دهند، نتوانند از این درآمد استفاده کنند و از منافع آن بهره‌مند نشوند.

وی با بیان اینکه مرکز اطلاعات مالی با این رویکرد در یک سال گذشته بازنگری شاخص‌ها با سرعت در حال انجام است، گفت: بازنگری‌ها برای حوزه‌های را برای صنعت بانک، بیمه، مالیات و گمرک، سامانه ثبت اسناد  بازنگری و ابلاغ شده است. در یک سال گذشته واحد‌های مبارزه با پولشویی را از ۳۰ واحد به ۳۵۰ واحد افزایش دادیم که ردگیری‌ها و رصد‌ها به طور دقیق‌تر انجام شود.