رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین سخنانش در حاشیه نسبت اقتصادی داووس در سوئیس ادعا کرده که ایران برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را با سرعت به پیش می برد و به مانع تراشی در مسیر انجام بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،  رافائل گروسی در این سخنانش تاکید کرد که تهران باید به معاهده گسترش سلاح‌های هسته‌ای که آن را امضا کرده ، پایبند باشد. او در این باره گفت: «ایران تنها کشور غیرهسته‌ای است که اورانیوم را در این سطح بسیار بسیار بالا و در واقع نزدیک به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح ، غنی سازی می کند. من نمی گویم آنها سلاح هسته ای دارند، من می گویم که این وضعیت بسیار حساس است. زمانی که در چنین وضعیتی قرار دارید باید قوانین را رعایت کنید.

آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران سرعت تولید اورانیوم ۶۰ درصد خود را افزایش داده و این در حالی بود که در اواسط سال گذشته میلادی یعنی ۲۰۲۳ گزارش هایی مبنی بر کاهش این سرعت منتشر شده بود.

رافائل گروسی در بخش های دیگری از سخنان خود ادعا کرده که افزایش سرعت غنی سازی ایران در حالی صورت گرفته که منطقه خاورمیانه به واسطه جنگ اسرائیل در غزه در شرایط سختی است و شاهد تشدید تنش در این منطقه هستیم.

گروسی در ادامه سخنانش تاکید کرد که حتی در فضای متشنج فعلی در منطقه هم فضا برای گفت و گو با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور مهیا است. او در این باره گفت : تصویر فوری که از برنامه هسته ای ایران پیش روی ما است می گوید که ایران برنامه با سرعت در حال پیشروی است. ما می گوئیم که سطح بازرسی های آژانس از ایران باید با سطح فعالیت های ایران متناسب باشد.