جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۶ فوریه (۷ اسفند) گفت امیدوار است توافقی برای آتش‌بس بین اسرائیل و حماس، که امکان آزادی گروگان‌های باقی‌مانده را فراهم کند، تا اوایل هفته آینده اجرایی شود.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،  جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا  در پاسخ به این سوال که فکر می‌کند چه زمانی آتش‌بس می‌تواند آغاز شود، گفت: «امیدوارم تا پایان آخر هفته. مشاور امنیت ملی به من می‌گوید که ما به توافق نزدیک هستیم، اما هنوز تمام نشده است؛ بنابراین امیدوارم تا دوشنبه آینده آتش‌بس را داشته باشیم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که اسرائیل آماده است تا جنگ را در صورت دستیابی به توافق برای آزادی گروگان‌ها در طول ماه رمضان متوقف کند. اسرائیل هنوز به این سخنان جو بایدن واکنشی نشان نداده است.

مذاکرات برای آتش‌بس بین اسرائیل و حماس از چند هفته پیش در جریان است تا آزادی گروگان‌هایی که در غزه توسط این گروه نگهداری می‌شوند در ازای آزادی صد‌ها زندانی فلسطینی توسط اسرائیل، امکان‌پذیر شود.

توقف شش‌هفته‌ای پیشنهادی در جنگ همچنین شامل صدور اجازه به صد‌ها کامیون در روز برای رساندن کمک‌های ضروری به غزه می‌شود.

مذاکره‌کنندگان با ضرب‌الاجل غیررسمی آغاز ماه رمضان در حدود روز ۱۰ مارس روبرو هستند. دوره‌ای که اغلب شاهد تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان است.

در همین حال، سازمان دیده‌بان حقوق بشر یک ماه پس از یک حکم تاریخی دادگاه لاهه در خصوص منازعه اسرائیل و حماس گفت: «اسرائیل از دستور دادگاه عالی سازمان ملل برای ارائه کمک‌های ضروری فوری به مردم مستاصل در نوار غزه عمل نکرده است.»

دیوان بین‌المللی دادگستری پیشتر در پاسخ به شکایت آفریقای جنوبی، که اسرائیل را به «نسل‌کشی» متهم می‌کرد، به اسرائیل دستور داد تا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از مرگ، ویرانی و هرگونه اقدام به نسل‌کشی در غزه انجام دهد.

اسرائیل اتهامات علیه خود را رد می‌کند و می‌گوید برای دفاع از خود می‌جنگد.

همزمان و با گذشت نزدیک به پنج ماه از جنگ، تل‌آویو در تلاش برای گسترش عملیات زمینی خود به رفح، جنوبی‌ترین شهر غزه در امتداد مرز با مصر، است. جایی که ۱.۴میلیون آواره فلسطینی از جنگ پناه گرفته‌اند.

وضعیت رفح نگرانی جهانی را برانگیخته است و متحدان اسرائیل خواستار عدم حمله به این ناحیه شده و هشدار داده‌اند که باید از غیرنظامیان در نبرد علیه گروه شبه‌نظامی حماس محافظت شود.

این در شرایطی است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و سایر مقامات این کشور گفته‌اند در هر صورت عملیات نظامی خود را در این منطقه دنبال خواهند کرد.