آیت‌الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی خطاب به طلبه جنجالی قم": «مرتکب فعل حرام شده‌ای!»

رییس‌جمهور بفرمایند درباره «فساد چای دبش» چه کرده است؟!

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، «جهان‌صنعت»‌- آیت‌الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی در سخنانی که در دیدار شماری از مبلغان اعزامی به مساجد و مراکز دینی مازندران مطرح کرد، به ماجرای درگیری یک روحانی و یک شهروند زن در درمانگاهی در قم نیز واکنش نشان داد و خطاب به طلبه‌ای که در جریان آن درگیری، اقدام به ثبت تصاویر زن به ‌دلیل وضعیت پوشش وی کرده بود، گفت: «مرتکب فعل حرام شده‌ای!»
این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مبلغان مذهبی و طلبه‌ها در «خط مقدم تبلیغ» قرار دارند و می‌توانند برای از بین بردن آسیب‌ها، آفت‌ها و مشکلات، راهکار ارائه دهند، گفت: «‌بخشی از مشکلات ناشی از نقشه‌هایی است که دشمن برای دور کردن مردم از روحانیت طراحی می‌کند. تا حدی که حتی در مراسم ترحیم و تدفین اموات هم عده‌ای ساز و آواز می‌نوازند. دشمن حتی تا اینجا هم رسوخ کرده که چه لزومی دارد موقع مُردن یک روحانی بیاید تلقین بخواند و مردم را موعظه کند؟!» او همچنین با اشاره به «گرفتاری‌های فراوان مردم» گفت: «حضور و دفاع روحانیت از نظام موجب شده که مردم همه مشکلات را از چشم روحانیت ببینند؛ این وضع بسیار بد اقتصادی که متاسفانه در کشور ما حاکم است، برای مردم قابل ‌توجیه و تحمل نیست و طبیعی است که از روحانیت ناراحت شوند.» فاضل لنکرانی همچنین گفت: «متاسفانه در این چهل و چند سال آن ارتباط علمی، عاطفی، معنوی، دینی که بین روحانیت و مردم بوده تا حدی کم شده و این علل زیادی دارد، البته بد عمل کردن خود ما هم یکی از علل است، بعضی‌ها شئون روحانیت را رعایت نمی‌کنند.» او خاطرنشان کرد: «روحانی‌ای رفته یک ماشین قسطی بخرد، خودش با خانمش ایستاده، یک دختر بد‌حجاب می‌گوید شما چه زمانی ثبت‌نام کردید؟ این شأن روحانیت نیست که آنجا بایستید، حتی اگر هزار تا از این ماشین‌ها را به او مجانی بدهند، یا حرکات نمایشی که طلاب با این لباس انجام می‌دهند، حرمت این لباس را بعضی جاها شکسته‌ایم.»
این مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم در ادامه به ماجرای درگیری در درمانگاهی در قم اشاره کرد و گفت: «اگر واقعا آن طلبه مشغول فیلمبرداری بوده- که بعضی می‌گویند اینطور نبوده- باید گفت که عکس و فیلم گرفتن از کسی که منکری را انجام می‌دهد، خود نیز منکر است. هم آن خانم که حجاب از سر برداشته مرتکب حرام شده و هم شما. قانون هم نمی‌‌تواند شما را بر کار حرام مامور کند، آن هم در این لباس که لباس پند و موعظه است، بلافاصله یک عاملی هم که آنجا نشسته این فیلم را در اختیار خبرگزاری‌های خارجی می‌گذارد تا در دنیا پخش شود. این کار چه لطمه‌ای به روحانیت وارد می‌کند؟! این روحانی اینقدر توجه ندارد که محیط درمانگاه غیر از محیط خیابان است، فردی که مریض دارد و دچار بحران روحی است، شرایطش با دیگران فرق دارد؛ ولو قبح بی‌حجاب بودنش کم نیست.»
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار با تاکید بر صبوری گفت: «عکس‌العمل نشان دادن و برخورد تند کاملا اشتباه است. باید با هر کدام از افراد به یک نحو خاص ارتباط برقرار کرد.» او با تاکید بر اینکه «مردم این زمان بیش از هر زمان دیگری نیاز به مسائل دینی دارند»، گفت: «ما دولت را قبول داریم، دولت اسلامی است، جایگاه رهبری کاملا محفوظ است و ولایت فقیه را نیز قبول داریم، ولی مردم از ما توقع ندارند که توجیه‌گر کارهای غلط مسوولان بشویم، مثلا در چای دبش اختلاس شده، روحانیت باید از مسوولان مطالبه روشنگری کنند. مردم می‌خواهند بدانند اینها که بودند؟! اینکه آقای رییس‌جمهور بگوید ما یک سال پیش متوجه شدیم، کفایت نمی‌کند. بفرمایند بعد از آن چکار کردند؟!» او همچنین با انتقاد نسبت به برخی اقدامات دولت و مجلس انقلابی گفت: «این خیلی بد است که نماینده اصولگرای مردم بگوید تاکنون مجلس یک قانون به نفع مردم تصویب نکرده! آیا این شد کارنامه مجلس؟ این مجلس قابل دفاع است؟ مگر اینکه بگویند این فرد دروغ می‌گوید یا اشتباه می‌‌کند که تکذیب هم نکردند، دائماً مالیات‌ها را افزایش می‌دهند و گرانی‌ها را بیشتر می‌کنند، چرا؟ مردم واقعا توان ندارند، شما از کارهای اشتباه دفاع نکنید و اگر دفاع کنید خود دین و حوزه و روحانیت ضربه می‌خورد.»
فاضل‌لنکرانی گفت: «اگر آخوندی اشتباه کرد، من نگویم چون هم‌لباس من است، باید از او دفاع کنم؛ این غلط است و با مبانی دینی ما سازگاری ندارد.» این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین گفت: «مردم وقتی ببینند آنچه از زبان من بیرون می‌آید زبان دین است گوش می‌کنند، اما اگر ببینند دنبال این هستم که موقعیتی پیدا کنم یا برای خوش‌ آمد فلان مقام حرفی می‌زنم از من تنفر پیدا می‌کنند و حق هم دارند و باید هم تنفر پیدا کنند.» فاضل لنکرانی تصریح کرد: «من این لباس را پوشیده‌ام تا برای دین کار کنم و خادم دین باشم، اما اگر بخواهم خادم فلان قدرت بشوم که مردم قبول نمی‌کنند.»