بعداز اظهارنظرهای هماهنگ در تریبون‌های نمازجمعه و تردیدهایی که در زمینه نحوه پاسخ تهران به حمله اسرائیل در سوریه وجود داشت، سخنان دیروز فرماندهان سپاه کمی از التهاب سیاسی در ایران کاست و این پیام را به افکارعمومی داد که انتقام حتمی است اما احتمالا به آینده موکول خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، احتمالا بعد از اوج گرفتن گمانه‌زنی‌ها و پیام‌هایی که میان ایران و آمریکا در روزهای گذشته رد و بدل شد، تهران به این نتیجه رسید پاسخ‌گویی را در مرور زمان با گذر از نقطه جوش فعلی مد نظر داشته باشد. در حالیکه برخی اخبار از القای آماده‌باش و وضعیت جنگی از طرف آمریکا و اسرائیل حکایت دارد، ایران با طمانینه و عقلانی به مسائل نگاه می‌کند. تجربه حمله به عین‌الاسد، همچنین حمله موشکی به عراق، سوریه و پاکستان بعد از حادثه کرمان نشان داد آسیب‌های داخلی و سیاست خارجی ایران از مسیر پاسخ‌های ناگهانی نمی‌گذرد، بلکه بزنگاه‌های نظامی پیش‌رو شاید زمان پاسخگویی را در آینده مشخص کند.

پیام پاسداران انقلاب اسلامی

دیروزسپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی از حضور حماسی و دشمن‌شکن ملت ایران در راهپیمایی روز جهانی قدس و آئین‌های تشییع و خاکسپاری شهدای جنایت صهیونیستی دمشق قدردانی و تاکید کرد: «پاسخ به مطالبه ملی برای مجازات پشیمان‌کننده دشمن جنایتکار صهیونیستی، به فضل الهی تحقق خواهد یافت.» در همین حال «اسماعیل کوثری» در گفت و گو با ایلنا تصریح کرد: «ما قطعا این را حق خودمان می‌دانیم که در جای مناسب ضربه‌‌ای بر پیکره این رژیم اشغالگر زده شود. حتما در زمان مناسب این کار را انجام خواهیم داد و بدانند این چنین نیست که بیایند دست به هرکاری بزنند و هر کاری دلشان خواست انجام دهند و ما ساکت بنشینم و نگاه‌شان کنیم که هر غلطی بکنند و پاسخگو نباشیم. ما قطعا این کار را با تصمیماتی که مسئولین خواهند گرفت، انجام خواهیم داد.»

در عین حال یکی از نکات در صحبت‌های کوثری این بود که تلویحا ورود مستقیم ایران را به منازعه دلخواه اسرائیل در این شرایط رد کرد و سخن از عوامل جبهه مقاومت در درگیری‌های آینده به میان آورد، نکته‌ای که در گزینه‌های روی میز برای ایران نیز مطرح شده بود؛ تند شدن حملات مقاومت در روزهای آینده و فشار نظامی بیشتر که یکی از نگرانی‌های آمریکا در تبادل پیام‌های روزهای گذشته بود.

گرچه آمریکا در همه پیام‌های منتشر شده، خود را غافل از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران روایت کرده، اما ممکن است تند شدن آتش درگیری‌ها از سمت لبنان یا در دریای سرخ، حتی نیروهای مقاومت در عراق دامن نیروهای آمریکایی در منطقه را نیز بگیرد؛ با اینکه روز جمعه معاون سیاسی رئیسی گفته به آمریکا پیام دادیم «کنار بکش تا ضربه نخوری.» کوثری درخصوص این‌که گفته می‌شود این کارهای رژیم صهیونیستی برای این است که پای ایران را به یک درگیری مستقیم و جنگ بکشاند، گفت: «قطعا و یقینا آنقدر عوامل در جبهه مقاومت هستند که این کار را حتما انجام خواهند داد، اگر لازم هم باشد خود ما این کار را می‌کنیم.»

همچنین سردار «حسن حسن زاده» فرمانده سپاه محمدرسول الله (ص) استان تهران در گفت‌وگو با برنامه «جنت آباد» رادیو تهران گفت: «مقام معظم رهبری تاکید کردند دلاورمردان ایرانی رژیم صهیونیستی را مجازات خواهند کرد؛ سردار سلامی هم تاکید کرد هیچ اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند. ملت ایران قدرتمند است و به خوبی می‌دانند از قدرت خود در چه مکان و زمانی استفاده کنند.» وی گفت: «رژیم صهیونیستی باز هم در محاسباتش اشتباه کرده و در آینده از تصمیمات غیر منطقی خود پشیمان خواهد شد.»

این واکنش‌ها در کنار موضع‌گیری شفاف و صریح روزنامه جوان، نزدیک به سپاه، که نوشته «حریف می‌خواهد ما از زمین موفق خود یعنی راهبرد تنازل کرده و به بازی در زمین او یعنی «تاکتیک» تن در دهیم» بیانگر استراتژی تحمل و صبر ایران در شرایط کنونی است، چرا که نه وضعیت اقتصادی در داخل، نه مولفه‌های موثر بعد از یک حمله ناگهانی کیفیت و کمیت لازم را برای پاسخگویی ایران ندارند. از همین رو باید باشد که روزنامه جوان اینگونه اظهارنظر کرده است که: «پاسخ جمهوری اسلامی به شرارت‌های رژیم‌صهیونیستی قطعی است، اما کیفیت این «سیلی» را باید در چارچوب راهبرد کلان جمهوری اسلامی ایران جست‌وجو کرد. در سطح راهبردی نوار پیروزی‌های مقاومت همچنان استمرار یافته، پس زمین بازی موفق برای ما در سطح راهبردی تعریف می‌شود. »