سردار محمدیان فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره این طرح گفت: جرم با تخلف متفاوت است و کسی که قانون را رعایت نکد مجرم است پلیس هم با قانون شکنان برخورد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،  یکی از بحث برانگیزترین تخلفات در حوزه رانندگی و خودرو بی‌حجابی است که در ماه‌های اخیر سروصدای زیادی به‌پا کرده است.

رانندگی و استفاده از خودرو مانند بسیاری از موارد دارای قوانین اصولی بوده و رعایت آن الزامی است. در صورتی که این قوانین رعایت نشود با افراد خاطی برخورد صورت می‌گیرد. یکی از این قوانین در کشور ما رعایت حجاب اسلامی است. طبق قانون اساسی کشور رعایت حجاب اسلامی برای بانوان الزامی بوده و در صورت عدم رعایت برخورد صورت می‌گیرد. این امر حتی در داخل خودرو هم واجب شمرده شده و عدم رعایت آن موجب مجازات می‌شود.

با توجه به اتفاقات سال گذشته در کشور موارد عدم رعایت حجاب به خصوص در خودرو افزایش داشته و حالا امروز ۲۵ فروردین آغاز طرح جدیدی به نام طرح نور در مبارزه با بی‌حجابی در کشور کلید خورده است.

مجازات کشف حجاب مراحل مختلفی دارد و به نوعی گام به گام است. چنانچه برای تخلف برای بار اول صورت بگیرد، پلیس به تذکر بسنده کرده و پیامی از سوی پلیس امنیت اخلاقی برای فرد مالک خودرو ارسال می‌شود. این پیامک با سرشماره ۹۸۱۱۰۳۲۲۱۱۰ ارسال می‌شود.

اگر این اتفاق برای بار دوم رخ دهد دوباره پیامکی از سوی پلیس ارسال شده و خودرو برای مدت ۲ هفته یا ۱۵ روز توقیف غیر فیزیکی یا سیستمی می‌شود. بدین معنی که این خودرو از دریافت خدمات نظیر نقل و انتقل محروم بوده و در صورت عدم تکرار در این بازه زمانی خودرو رفع توقیف می‌شود. البته بعضا گزارش شده در مرتبه دوم نیاز به مراجعه حضوری به پلیس امنیت اخلاقی و دادن تعهد کتبی مبنی بر عدم انجام دوباره این جرم لازم است. این نکته را نیز باید گفت در تذکر دوم باید خودرو به مدت ۱۵ روز در پارکینگ منزل بماند.

اما شرایط در مرتبه سوم کاملا متفاوت بوده و خودرو توسط پلیس توقیف می‌شود. در این هنگام پیامکی از سوی پلیس با اعلام اینکه خودرو توقیف شده برای مالک خودرو ارسال می‌شود و خبر از تماس پلیس در آینده می‌دهد. خودرو در مرتبه سوم یک هفته توقیف فیزیکی می‌شود و مالک باید برای تحویل خودرو به یکی از پارکینگ‌ها مراجعه کند.

 

صفر تا صد برخورد با بی‌حجابی در خودرو ۱۴۰۳ + لیست پارکینگ‌ها و شرایط جریمه

اعتراض به تخلف کشف حجاب

گاهی اتفاق افتاده که فردی با جریمه‌ای روبه‌رو شده که مرتکب آن نشده و اشتباهی رخ داده است. در موضوع حجاب هم چنانچه فردی با این مورد برخورد کرد باید به پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری نزدییک محل زندگی خود مراجعه کند. البته این را هم باید گفت که تنها در پیامک اول امکان اعتراض وجود دارد و برای پیامک‌های بعدی امکان اعتراض نیست.

لیست پارکینگ‌های توقیف خودرو ۱۴۰۳

در ادامه لیست پارکینگ‌های ویژه توقیف خودرو‌های مرتبط با کشف حجاب آورده شده است.صفر تا صد برخورد با بی‌حجابی در خودرو ۱۴۰۳ + لیست پارکینگ‌ها و شرایط جریمه

صفر تا صد برخورد با بی‌حجابی در خودرو ۱۴۰۳ + لیست پارکینگ‌ها و شرایط جریمه

طرح برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی به نام طرح نور که در بالا به آن اشاره شده از امروز ۲۵ فروردین ماه اجرایی شده است در این طرح با بدحجابی در خودرو هم برخورد جدی خواهد شد.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی هم از آغاز این طرح به طور جدی حکایت دارد. باید منتظر ماند و دید در بازه زمانی طولانی مدت این طرح در کاهش بی‌حجابی تاثیر‌گذار خواهد بود یا متولیان فرهنگی و تصمیم گیر کشور باید راه جدیدی را در پیش بگیرند.