«اسماعیل گرامی‌مقدم» قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملیدر مورد رقابت نامزدهای ریاست جمهوری به‌خصوص رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگراها به «آرمان امروز» می‌گوید: «باتوجه به ترکیب نامزدهای انتخاباتی که شکل گرفت، اباید بگوییم که اصلی‌ترین هدف در جهت افزایش مشارکت خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،آرمان امروز گروه سیاسی: پیش از اینکه رقابت‌های غیرقابل پیش‌بینی ریاست جمهوری آغاز شود «مسعود پزشکیان» و «محمدباقر قالیباف» در کنار هم برای کنار زدن تندروها در راس هیات رییسه مجلس دوازدهم ائتلاف کردند تا قالیباف بار دیگر رییس مجلس شود ولی حتی خودشان هم نمی‌دانستند که در رقابت‌های ریاست جمهوری قرار است مقابل هم صف آرایی کنند. از یک سو پزشکیان تنها نامزد غیر اصولگرا محسوب می‌شود و این موضوع می‌‌تواند در صورت مشارکت حداکثری به نفع او تمام شود ولی در سوی دیگر قالیباف نه‌تنها باید با رقیب خود مقابله کند بلکه باید پیروز جنگ درون اردوگاهی هم بشود. از این رو بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که رقابت اصلی برای رسیدن به پاستور چهاردهم بین پزشکیان و قالیباف خواهد بود. در ادامه این گزارش به این رقابت‌ حساس خواهیم پرداخت و در این مورد با یکی از چهره‌های شاخص اردوگاه اصلاح‌طلبان گفت‌وگو کرده‌ایم. گرامی مقدم معتقد است شانس پزشکیان برای پیروزی بیشتر است.

شانس بالای پزشکیان برای پیروزی

«اسماعیل گرامی‌مقدم» قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملیدر مورد رقابت نامزدهای ریاست جمهوری به‌خصوص رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگراها به «آرمان امروز» می‌گوید: «باتوجه به ترکیب نامزدهای انتخاباتی که شکل گرفت، اباید بگوییم که اصلی‌ترین هدف در جهت افزایش مشارکت خواهد بود. مشارکت در این انتخابات قطعا نسبت به ادوار گذشته افزایش چشمگیر خواهد داشت. باتوجه به اینکه پزشکیان تنها نماینده اصلاح‌طلبان است در راس نامزد‌های چهره‌های اصولگرا قالیباف حضور دارد که از هم اکنون باید در انتظار رقابت این دو چهره باشیم.»

او در این مورد که شانس پزشکیان برای پیروزی چقدر است ادامه می‌‍دهد: «موضوعی است که نمی‌توانیم به‌صورت دقیق بررسی و پیش‌بینی کنیم ولی باتوجه به حمایت‌ جبهه اصلاحات صورت باید منتظر رای بالای پزشکیان باشیم. دوم آنکه او چندین دوره به عنوان نماینده تبریز است و در ادوار توانسته اعتماد مردم را جلب کند قاعدتا می‌تواند با همین برنامه‌ها و شعار‌ها در انتخابات پیش‌ِرو اعتماد مردم را به خود جلب کند. توجه داشته باشید که مهم‌ترین شعار پزشکیان بازگرداندن معیشت و معاش مردم به یک سطح قابل‌قبولی است که حق مردم ایران بوده و سزاوار آن هستند؛ بنابراین مسائل اقتصادی مهم‌ترین برنامه آقای پزشکیان خواهد بود. این خود به خود می‌تواند اعتماد از دست رفته مردم را بازآفرینی کرده و آن‌ها را به پای صندوق رای بکشاند.»

این فعال سیاسی در همین مورد و با اشاره به وضعیت کنونی جامعه اضافه می‌کند: «ضمن اینکه ناامیدی‌هایی که در بیرون و داخل به وجود آمده بود و مردم در تکاپوی به دست آوردن مطالبات‌شان ناامید شده بودند، با حضور یک نامزد مقتدر و ملی‌گرا می‌تواند تا حد زیادی بهبود یابد. با ویژگی‌هایی که از او در صداقت و عدالت‌محور بودن می‌شناسیم و اینکه با برنامه‌های ایشان در حوزه اجرا آشنا هستیم امیدواریم این اعتماد برگردد و مردم با حضور پای صندوق‌های رأی سرنوشت خودشان را رقم بزنند و با مشارکت بالا شاهد این تغییر سرنوشت باشیم. امیدواریم نامزد اصلاح‌طلبان در یک رقابت جدی و سالم منتخب مردم راهی پاستور شود.»

دوئل پزشکیان قالیباف؟
«رمضانعلی سنگدوینی»، نمانیده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایسنا، گفت: «پیشنهاد بنده در وهله اول این است که همه کاندیداها توصیه های حضرت آقا را رعایت کنند. اخلاق مداری موضوع مهمی است، کاندیداها باید از غیبت و تهمت دوری کنند .برخی ها در فضای مجازی حاشیه هایی ایجاد می کنند که جالب نیست. دستگاه های قضایی باید این رفتارها را نهی کنند. رفتارهای غیر اخلاقی به ضرر نطام و انقلاب تمام می شود. نباید اذهان عمومی را تشویش کرد.»
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی،ادامه داد: «با توجه به فضای موجود پیش بینی بنده این است که رقابت اصلی بین دو کاندیدا یعنی آقای دکتر قالیباف و آقای دکتر پزشکیان است ولی باید در ادامه مسیر ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد. همه کاندیداها محترم هستند اما باید دید تا آخر باقی خواهند ماند یا به نفع دیگری کنار می روند.»

«اشرف بروجردی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ایلنا در مورد رقابت ریاست جمهوری گفت: « آقای پزشکیان همیشه روی مردم بحث داشتند. پاسخگویی به اراده و خواست مردم از جمله نکات بارز و ویژه ایشان بود. مردم هم آقای پزشکیان را به عنوان چهره‌ای که تاکنون به خواست آنان پاسخ مثبت داده شناختند. اگر خواسته خود را بر خواسته مردم غلبه ندهیم و سعی شود انتخاباتی راحت و بدون دغدغه برگزار شود در آن صورت آقای پزشکیان می‌تواند شانس زیادی رای آوردی داشته باشد.»
او در پاسخ به این سوال که آیا با حضور پزشکیان شاهد فضای دوقطبی در انتخابات خواهم بود، گفت: «به نظر من رقابت بین آقای قالیباف و آقای پزشکیان خواهد بود و نه کسی دیگر. آقایان جلیلی و زاکانی قدرت رأی‌آوری ندارند و اگر آنها را به عنوان یک گزینه نگاه کنیم، نشان می‌دهد که اراده خود را بر اراده مردم ترجیح داده‌ایم. اگر شرایط عادی حاکم بود آقای پزشکیان حتما رأی می‌آورد. اما چون مردم اعتمادشان دچار خدشه شده به نظر می‌رسد هنوز دو به شک هستند. حالا باید در روزهای تبلیغات ببینیم چطور می‌توان مردم را متقاعد کرد تا پای صندوق رای بیایند و آقای پزشکیان بتواند رأی اول را داشته باشد.»